Sagra işçileri sendikalaştı

Ordu’da Bayındır Holdig’e ait olan Tadella markasıyla çikolata üreten Sagra işçileri Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlendi.


Ordu’da Bayındır Holdig’e ait olan Tadella markasıyla çikolata üreten Sagra işçileri Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlendi.
Daha önce gazetemizde haberleri çıkan Sagra işçileri, yıllardır zamsız bir şekilde çalışmalarının yanı sıra son 9 aydır da ücretlerini alamıyordu. Bunun üzerine iş durdurma eylemi yapan Sagra işçileri, bir hafta önce topluca Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldu. Fabrika içinde eylemlerini sürdüren işçileri yıldırmak isteyen Sagra patronu, işçileri fabrikaya götüren servisleri kaldırdı. Ayrıca üç vardiya şeklinde olan çalışma sistemini tek vardiyaya düşüren Sagra patronu, çalışma saatlerini de değiştirdi. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Türk-İş İl Temsilcisi ve Belediye-İş Şube Başkanı Selim Yöndem, işçilerin İş Yasası’nın 34. maddesinden doğan haklarını kullanarak üretimi durdurduklarını belirtti. Ayrıca fabrikadan mal çıkışını engellediklerini ifade eden Yöndem, “Buna karşılık işveren üç vardiyayı tek vardiyaya düşürdü. Tek vardiya için de servis vermedi. Fabrika, Giresun yolu üzerinde şehirden 6 km uzakta. İşçiler topluca yürüyerek işyerine gidiyor, ama üretim yapmıyor. Servis vermeseler de yemek vermeseler de sorun değil, fabrikaya gidilecek, çalışılmayacak” dedi. Sendika olarak aydınlatma faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Yöndem, yeni eylem biçimleri de kullanacaklarını belirterek, işverenin sendika ile masaya oturmak zorunda kalacağını söyledi. (Ordu/EVRENSEL)
EMEP’ten işçilere destek çağrısı
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Coşkun Özbucak, yaptığı açıklamayla fabrikalarında yaşadıkları sorunları çözmek için uzun zamandır mücadele yürüten Sagra işçilerinin yanında olduklarını açıkladı. Sagra işçilerinin yaşadığı sıkıntıyı sürekli gündemde tutmaya çalıştıklarını aktaran Özbucak, “İlimizdeki sendikalara, derneklere, odalara, aydınlara, partilere Sagra işçilerine sahip çıkmaları için çağrı yapıyoruz” dedi.
www.evrensel.net