Usule uygun ödül usulsüz sürgün

Kültür Bakanlığı, “derece-kademe ilerlemesi ödülü” verdiği Ankara Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Cemal Ünver’i, “ihtiyaç olduğu” iddiasıyla usulsüz bir şekilde Zonguldak İl Halk Kütüphanesi’ne kütüphaneci olarak atadı.


Kültür Bakanlığı, “derece-kademe ilerlemesi ödülü” verdiği Ankara Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Cemal Ünver’i, “ihtiyaç olduğu” iddiasıyla usulsüz bir şekilde Zonguldak İl Halk Kütüphanesi’ne kütüphaneci olarak atadı.
Kültür Sanat-Sen Ankara Şubesi İdari Sekreteri de olan Ünver, 14 yıldır kütüphane müdürü olarak görev yapıyor. Son altı yıllık sicil notu ortalaması 90 puan üzerinde olduğu için Ünver’e, 10 gün önce Kültür Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı tarafından “derece-kademe ilerlemesi ödülü” verildi. Bu derece-kademe ilerlemesi dahilinde Ünver’in, “01.01.2007 tarihinden sonra yapılan derece-kademe ilerlemesi yazılarında ilgililere ait bölümlerin iptali, atama ve nakil onaylarının, listenin yeni durumu bölümünde belirtildiği şekilde düzeltilmesi” istendi. Bakanlık personeli arasından sadece üç kişiye verilen bu ödülün ardından, Ünver’in başına gelmedik kalmadı.
Kınama ve sürgün
Ünver ilk olarak, “kütüphane personeli ile geçinemediği” iddiasıyla kütüphane müdürü olarak onlarca soruşturma geçirdi; sadece bir kere kınama cezası aldı.
Ünver daha sonra, “ihtiyaç olduğu” gerekçesiyle Zonguldak’a “tayin” edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Atila Koç ve Personel Daire Başkanı Yusuf Höyük’ün imzasıyla Zonguldak İlk Halk Kütüphanesi’ne gönderilen Ünver, Ankara’da kütüphane müdürüyken Zonguldak’a kütüphaneci olarak atandı. Ünver’in atamasına ayrıca, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün 03 Nisan 2007 tarih ve 56994 sayılı yazısı da gerekçe gösterildi.
‘Sendikayı karıştırmayın’
Genel müdürlüğün yazısını öğrenmek isteyen, ancak “İznin yok” denilerek alamayan ve atamanın usulsüz olduğunu belirten Ünver, önceki gün “yürütmeyi durdurma istemli” dava açtı. Karara tepki gösteren Kültür Sanat-Sen Ankara Şube Başkanı Asım Öner ise yasaya göre, sendika yöneticisi olan Cemal Ünver’in işyeri değişikliğinin yapılamayacağını söyledi. Gazetemize konuşan Öner, Ünver’in kütüphane müdürüyken kütüphaneci olarak atanmasına da tepki göstererek “Personel Daire Başkanı Yusuf Höyük ile görüştük. Sanki onlar hiçbir şey yapmamış gibi, ‘Bilgimiz yok’ diyerek ‘teftiş kurulu raporu olabileceğini’ söyledi. Ayrıca bizi, ‘Dava açın ama sendika olarak müdahale etmeyin’ diye uyardı” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
Müge Tuzcuoğlu
www.evrensel.net