Fotoğraf: Evrensel

‘BBC muhabirini kaçıranlar taleplerini sıraladı’

Filistin’de kaçırılan BBC muhabiri Alan Johnston’ın akibeti hakkında dün yeni gelişmeler yaşandı.


Filistin’de kaçırılan BBC muhabiri Alan Johnston’ın akibeti hakkında dün yeni gelişmeler yaşandı.
Arap kanalı El Cezire, Johnston’ı kaçıran ve “Ceyş El İslam” (İslam Ordusu) mensubu olduğunu belirten bir grubun, kendilerine bir kaset gönderdiğini ve bu
kasette, “BBC muhabirinin, İngiltere’deki Müslüman tutukluların salıverilmesi karşılığında serbest bırakılacağını açıkladığını” belirtti.
El Cezire’ye gönderilen kayıtta, “İngiltere’den, tutsaklarımızı ve özellikle Filistinli Şeyh Ebu Katada’nın salıverilmesini istiyoruz. Bununla diğer ülkelerdeki tutsakları unutmadığımızı da göstermek niyetindeyiz” denildi. Mesajda, Alan’ın “fidye için kaçırıldığı” iddiasına ise, “Hiç kimse için ayrım gözetmiyoruz. Eğer tutsaklarımızı salıvermek için paraya ihtiyacınız varsa, elimizdeki son kuruşa kadar size veririz” denildi.
Bu kaset üzerine BBC yönetimi ise kasedi incelendiğini açıkladı. Gazze Şeridi’nde 8 hafta önce kaçırılan muhabiri Johnston’un sağlık durumundan halen endişeli olduğunu belirten BBC’nin, “Alan’ın sağlık durumundan hala endişeliyiz” denilen açıklamada, muhabirin derhal serbest bırakılması istendi.
Direniş Komiteleri meydan okudu
Öte yandan Gazze Şeridi’ndeki militan gruplarla İsrail arasında, Kassam saldırıları nedeniyle karşılıklı restleşme ve tehditler ise sürüyor.
Filistin Halk Direniş Komiteleri, İsrail’in Gazze’ye herhangi bir operasyon düzenlemesi halinde, Filistinli grupların cevabının sert olacağını belirtti ve “İsrailliler, böyle bir operasyonun gerçekleşmesi halinde ağır kayıplar verecek. İsrail askerleri, ailelerine tabutlar içinde dönecek” tehdidini savurdu.
Halk Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Amir, “Gazze Şeridi’nde İsrail operasyonunun, bir alan gezisi olmayacağını” söyledi.
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyda da, muhtemel bir kara operasyonunda, İsraillilere “sürprizleri” olduğunu ifade etti.
İzzeddin El Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyda ayrıca, kendisine atfen bazı internet sitelerinde ve gazetelerde yer alan, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir operasyona kalkışması halinde, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit’in öldürüleceği” yolundaki haberleri de yalanladı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net