Seçim öncesi Meclis’in nükleer santral oyunu

AKP hükümeti, yıllardır süren tartışmalara rağmen nükleer santral kurulmasına ilişkin yasa tasarısını, seçim öncesi Meclis gündemine alarak yasalaştırdı.


AKP hükümeti, yıllardır süren tartışmalara rağmen nükleer santral kurulmasına ilişkin yasa tasarısını, seçim öncesi Meclis gündemine alarak yasalaştırdı.
Gündeme geldiğinde büyük tartışma yaratan, nükleer enerji santrallarının kurulmasını içeren tasarı, erken seçim tartışmalarının yaşandığı bir dönemde Meclis Genel Kurulu’nda sessiz sedasız kabul edilerek yasalaştı. Kanunla, özel sektör ve kamunun nükleer santral yapabilmesinin önü açılıyor; ayrıca, özel sektör-kamu ortaklığına da olanak tanınıyor. Türkiye’de nükleer santral kurulması ve işletilmesini öngören yasa tasarısının görüşmeleri sırasında, iktidarla muhalefet karşı karşıya geldi. AKP Sinop Milletvekili Mustafa Öztürk, Türkiye’nin bir an önce nükleer enerjiye kavuşması gerektiğini, Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu söyledi. CHP milletvekilleri ise Çernobil felaketini hatırlatarak nükleer enerjinin risklerine dikkat çekti. Eleştirilerin ardından söz alan Enerji Bakanı Hilmi Güler, CHP lideri Deniz Baykal’ın 1978 yılında enerji bakanı iken nükleer enerjiyi savunun sözlerini hatırlattı.
‘Halka ihanet yasası’
Kitle örgütlerinin yasaya tepkileri ise sürüyor. Yapılan açıklamalarda Cumhurbaşkanı’nın yasayı veto etmesi istendi.
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nce yapılan açıklamada, Hükümet’in Meclis’ten geçirdiği nükleer güç santralarının kurulması ve işletilmesi hakkındaki yasayı ‘halka ihanet yasası’ olarak nitelendirdi. Açıklamada, “AKP Hükümeti Meclis’te yasalaşmayı bekleyen 147 tasarı bulunurken, nükleer santral kurulmasına yönelik yasa tasarısını yangından mal kaçırır gibi Genel Kurul’a getirdi” denildi. Uluslararası nükleer güç santralı kurucusu firmalara verilen sözler ve pazarlıklar nedeniyle böyle bir girişimde bulunulduğu belirtilerek, “AKP Hükümeti’nin ne tür pazarlık içinde olduğunu bilmiyoruz. Ancak onların da bildiği gerçek kamuoyunun nükleer santrale karşı olduğu” ifade edildi.
Türkiye’nin 2008-2009 yıllarında elektriksiz kalma tehdidi ile karşı karşıya olduğu kaydedilerek, “Bugünün sorunlarına bile çözüm bulamayan hükümet, abartılı talep tahminleriyle yerli ve yenilenebilir kaynakları göz ardı ederek nükleer santral kurulumu konusunda halkın tercihleri yerine çeşitli kesimlerin lobi faaliyetlerine aracılık etmektedir” denildi.
Açıklamada, nükleer enerjinin dışa bağımlılığı artıracağı, kurulum ve üretim maliyetleri çok yüksek olduğu, nükleer enerjinin temiz ve güvenli olmadığı belirtildi.
Nükleer santral kurma çalışmalarına derhal son verilmesinin istendiği açıklamada, “Türkiye’nin oldukça zengin olduğu rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dair araştırma-geliştirme çalışmaları, proje ve yatırımlar için kaynak ayrılmalıdır” denildi.
Veto çağrısı
Yasanın meşruiyetinin olmadığını belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, “AKP Hükümeti, kendi karıştırdığı Türkiye’nin bu durumundan yararlanarak halkın istemediği nükleer yasayı çıkararak Türkiye’yi değil, nükleer lobiyi düşündüğünü ortaya koymuştur” dedi.
Türkiye’nin rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, hükümetin de enerji politikalarını onun üzerine kurması gerektiği ve bunları yapmayan şu anki hükümetin ve bu yasanın meşru olmadığı belirtildi.
Nükleer santralların tehlikeli ve kirli bir enerji olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, yasanın enerjide dışa bağımlılığı iyice artıracağı söylendi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı’na yasayı veto etmesi çağrısı da yapıldı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net