11 Mayıs 2007 00:00

İzliyoruz ama memnun değiliz!

Kadınların günde 4 buçuk saati televizyon karşısında geçirdiği ortaya çıktı. Yapacak başka şey olmadığından izleyenlerin oranı yüzde 67. Yüzde 45.6’sı ise televizyon izlediği için ailesini ihmal ettiğini düşünüyor.

Paylaş

Kadınların günde 4 buçuk saati televizyon karşısında geçirdiği ortaya çıktı. Yapacak başka şey olmadığından izleyenlerin oranı yüzde 67. Yüzde 45.6’sı ise televizyon izlediği için ailesini ihmal ettiğini düşünüyor.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kadın izleyicilerin televizyon izleme eğilimlerini belirlemeye yönelik olarak, Türkiye genelinde bir kamuoyu araştırması yaptı. 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 4086 kadının katılımıyla gerçekleşen araştırma, kadınların televizyon izleme sürelerini, en çok izledikleri kanalları, en beğendikleri program türlerini, televizyon programlarıyla ilgili kanaatlerini, reklamlardan ne kadar etkilendiklerini, programlarla ilgili istek ve beklentilerini ortaya koydu.
Kadınlar günde ortalama 4 buçuk saat televizyon izliyor. Yaklaşık yüzde 20’lik bir kitle 6 saat veya daha fazla televizyon izliyor. Evliler kadınlar bekarlardan, ilkokul mezunu kadınlar yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınlar çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınlar taşrada yaşayanlardan, emekliler ve ev hanımları çalışan kadınlardan daha çok televizyon izliyor.
Kadınlar en çok yerli dizileri seyrediyor. Bunu haber bültenleri, kadın programları, müzik/eğlence/talk show programları takip ediyor. Eğitici programlar ile sağlık programları ise kadınlar tarafından en az izlenen program türleri.
Sıla, Haber Bültenleri, Sabahların Sultanı ve Serap Ezgü ile Biz Bize, kadınlar tarafından en beğenilen televizyon programları. İlginç bir sonuç da, “beğenmedikleri halde izledikleri” programlarla ilgili: Sabahların Sultanı ve Serap Ezgü ile Biz Bize programları çok izleniyor ama az beğeniliyor.
Kadınların yarısından fazlası, çocuklara, kadınlara ve güçsüzlere uygulanan fiziksel şiddet görüntülerinden rahatsız.
“Kadınlar televizyon izlemeyi seviyorlar” yargısına katılanların oranı yüzde 88.2, “Kadınlar yapacak başka bir şey olmadığında televizyon izliyorlar” yargısına katılanların oranı yüzde 67, “televizyon izlemek kadınları eğlendiriyor” yargısına katılanların oranı yüzde 77.5, “televizyon izleyen kadınlar, yeterince evle ve çocuklarla ilgilenemiyorlar” yargısına katılanların oranı yüzde 45.6, “Kadınlar, televizyonda izledikleri bazı kişilerin/karakterlerin davranışlarını örnek alıyorlar” yargısına katılanların oranı yüzde 53.3.
Kadınlar tarafından en çok izlenen yerli diziler; Sıla, Binbir Gece, Acı Hayat ve Yaprak Dökümü.
Yerli dizilerde beğenilmeyen hususlar; şiddet içeren konular, töre ve ağalı konular, müstehcen görüntüler ve senaryoların aynı olması. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler mahkeme kararıyla dönüyor

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa