İnsanlık düşmanları!

Irak işgalinin en kanlı katliamlarından biri olan Hadise Katliamı’nın önceki gün başlayan duruşmasında, ABD’li katil askerlerden Çavuş Sanick Dela Cruz ifadesinde “katlettiği Iraklılardan birinin, kafasına işediğini” itiraf etti.


Irak işgalinin en kanlı katliamlarından biri olan Hadise Katliamı’nın önceki gün başlayan duruşmasında, ABD’li katil askerlerden Çavuş Sanick Dela Cruz ifadesinde “katlettiği Iraklılardan birinin, kafasına işediğini” itiraf etti. İnsanlık düşmanı katil asker, bu iğrenç itirafının yanı sıra, katliam hakkında mahkemeye yalan söylediğini belirtmesine rağmen, hakkındaki cinayet suçlamaları düşürüldü.
Hakkındaki cinayet suçlamasının düşürülmesi nedeniyle mahkemede “dokunulmazlığı” olan Cruz ifadesinde ayrıca, “arkadaşlarının, kaçmaya çalışan Iraklı sivilleri katletmesini de öylece izlediğini” söylemekten çekinmedi.
Önceki günkü ön duruşmada üst düzey askeri bir yetkili, Hadisa Katliamı’nda soruşturulacak bir yan olmadığını söylemişti.
Hadisa Katliamı nedeniyle 7 Amerikan işgal askeri yargılanıyor.
‘Sürekli ateş ediyordum’
24 Iraklı sivilin öldürüldüğü Hadisa Katliamı duruşmasında Cruz hakkındaki bütün suçlamalardan komutanı Frank Wuterich’i suçlayarak kurtulduğu ifadesinde, “Siviller ellerini havaya kaldırmış teslim olmaya hazırlanıyorlardı ki komutanım Wuterich 5’ine ateş açtı. Ben de olanları izledim. Ardından da o an ki psikolojimle öldürülen sivillerden bir tanesinin kafasına işedim. Ölmüş olan bu 5 kişinin kafasını kurşunla doldurdum. Sonra komutanım onlara tekrar ateş açtı. Ve durumdan dolayı Irak ordusunu suçladı. Ben sürekli ateş ediyordum. Öldüklerini biliyordum, ama emin olmak istiyordum” dedi.
Wuterich, mahkemede “çifte cinayet” suçlamasıyla yargılanıyor.
Katliamı, Wuterich’in hikayesiyle çelişmemek için sakladığını ve yalan söylediğini de itiraf eden Cruz, “Arkadaşımın öldürülmesi nedeniyle çok kızgındım ve gittim Iraklılardan birinin başına işedim” dedi.
Cruz’un bahsettiği arkadaşı Miguel Terrazas, Hadisa’daki Katliamı’ndan kısa bir süre önce düzenlenen bombalı saldırı sonucu öldürülmüştü. (DIŞ HABERLER)
Irak, El Cezire’ye dava açıyor

Uydudan yayın yapan Arap kanalı El Cezire’ye dava açanlar kervanına Irak Meclisi de katıldı. Irak parlamentosu, “tüm dünya Şiiler’inin lideri” sıfatlı Ayetullah Ali el Sisitani’ye hakaret ettiği gerekçesiyle El Cezire televizyonu hakkında yasal süreç başlatmaya 275 oyla karar verdi. El Cezire’nin “mezhep ayrımcılığı” iddiasıyla Uluslararası Adalet Divanı’ndan yargılanacağı ifade ediliyor.
Oylamadan önce yapılan tartışmada bazı milletvekilleri kanala karşı dava açmayı isterken, Şii milletvekili Veyel Abdüllatif ise, “El Cezire’yi Irak’taki mezhep çatışmasını kışkırtmak” ile suçladı. Geçen hafta El Cezire televizyonundaki bir programda El Sistani’nin geçmişinin ve liderliğinin sorgulanmasının ardından, Şiiler Basra ve Necef’te gösteriler düzenlemiş ve Irak medyası yoğunlukla bu gelişme üzerinde durmuştu. Olay ayrıca İran’da da tepki toplamış, İran parlamentosu da El Cezire muhabirlerini parlamento binasına sokmama kararı almıştı.
Bazı hukukçular suçlamalarını, “El Cezire’yi, El Kaide’ye yakın olmaya” kadar vardırırken, bazıları ise, televizyonun bu programı yapmaktaki amacının, siyasete fazla müdahale etmeyerek işgalcilerin işini kolaylaştıran El-Sistani’yi aktif politikaya çekmek olduğunu iddia ediyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net