Fotoğraf: Evrensel

Çiftçiler susturulmaya çalışılıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerle yaptıkları Ordu ve Manisa mitinglerinden sonra Tarım Bakanlığı’nın hedefi olduklarını, gazetelere servis yapılan, asılsız ve gerçek dışı iddiaların yer aldığı bilgilerle TZOB’un yıpratılmak istendiğini söyledi.


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerle yaptıkları Ordu ve Manisa mitinglerinden sonra Tarım Bakanlığı’nın hedefi olduklarını, gazetelere servis yapılan, asılsız ve gerçek dışı iddiaların yer aldığı bilgilerle TZOB’un yıpratılmak istendiğini söyledi.
Haklarında kimi gazetelerde yer alan yolsuzluk, usulsüzlük iddialarına dün bir basın toplantısı ile yanıt veren TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçinin örgütlü sesini kısmaya yönelik senaryolar uygulamaya konuluyor, ancak asla muvaffak olamayacaklar” dedi.
Dedeman Otel’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Bayraktar, Manisa ardından Ordu’da geniş katılımlı çiftçi mitingleri yaptıklarını, bu mitinglerden rahatsızlık duyan Tarım ve Köyişleri Bakanı’nın birliğe denetçiler gönderdiğini, henüz hiçbir soruşturma açılmamışken gazetelere servis edilen haberlerdeki tüm iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğunu söyledi.
1999 depreminden sonra Japonya Çiftçi Birliği’nin, depremden zarar gören çiftçilerin kullanması amacıyla TZOB’a 623 bin 607 dolar hibe ettiğini, yasada yeri olmamasına rağmen bu yardıma ilişkin Başbakanlık’tan olumlu yazı aldıklarını aktaran ve rakamlarla bu yardımı nerelerde kullandıklarını anlatan Bayraktar, “Bu paradan birliğimize bir kurşun kalem dahi alınmamıştır” dedi. Bu paranın dolar bazında bugünkü karşılığının 1 milyon 310 bin dolar olduğunu ve bakanlığın iade edilmesini istediğini aktaran Bayraktar, hibe olmasına rağmen bu paranın, gönderilen ülkeye iadesinden Türkiye’nin ne gibi menfaati olacağını sordu.
İddialara yanıt
Yüz binden faz çiftçinin katılımı ile Manisa’da yapılan mitingde başkan olarak konuşurken yer alan fotoğrafın odalara gönderilmesine ilişkin masrafların şahsi harcama olduğu iddiasına yer veren Bayraktar, parti, belediye başkanları ve Başbakan’ın bilbordlardaki, pankartlardaki fotoğraflarının da kurumlarca karşılandığını hatırlattı.
Genel Kurul kararı olmadığı için genel başkan ve yönetim kurulu üyelerinin görev seyahatlerinde makam araçlarını değil, özel otolarını kullanmaları gerektiği iddiasının gündeme getirildiğini belirten Bayraktar, “dünyada örneği ve iddiası bulunmayan bir iddia” olduğunu belirterek o zaman Başbakan ve bakanların makam aracı ve makam şoförü kullanmaması gerektiğini hatırlattı.
Bakanlık adına TZOB’u denetlemekle görevlendirilen Başkontrolör Şakir Öztürk’ün, denetlemede gösterdiği ‘başarı’dan olsa gerek, Kontrolörler Kurul Başkanlığı’na atanarak mükafatlandırıldığına işaret eden Bayraktar, haklarında iddia ve suçlamalarda bulunan Yüreğir ve Kütahya Ziraat Odası eski yöneticileri hakkında, “görevi kötüye kullanmaktan” davalar açıldığını da hatırlattı.
Çiftçilik belgesi kaldırılıyor
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen bir teklif ile TZOB’un çiftçilik belgesi verme yetkisinin kaldırılmak istendiğini de kaydeden Bayraktar, “Bu yasa teklifiyle, TZOB ve Ziraat odalarının üyeleriyle ilişkileri kesilmeye, gelirleri budanmaya ve çiftçilerimiz susturulmaya çalışılmaktadır” dedi.
Çiftçilik belgesinin kaldırılarak tarımsal desteklerin, çiftçi yerine çokuluslu şirketlere veya tarım dışı sektörlere aktarılmak istendiğini kaydeden Bayraktar, kayıt dışılığın da hortlatılmak istendiğini ifade etti. Sorular üzerine çiftçilerden çiftçilik belgesi ücreti alınmadığını savunan Bayraktar, belgenin kaldırılmasının, çiftçilerin odalarla bağlarını keseceğini, dolayısıyla aidatlarını da ödemede zorluklar yaşanacağını söyledi. Bayraktar, Genel Kurul’da önlerinin kesilmek istendiğini, ancak TZOB’a baskı yapılarak sonuç alınamayacağını ifade etti.
www.evrensel.net