‘AKP ölüm tacirlerinden yana’

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Ertuğrul Ünlütürk Nükleer Yasası’nın kabulünün AKP Hükümeti’nin sermayenin ve uluslararası tekellerin hükümeti olduğunu gösterdiğini kaydetti


Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Ertuğrul Ünlütürk Nükleer Yasası’nın kabulünün AKP Hükümeti’nin sermayenin ve uluslararası tekellerin hükümeti olduğunu gösterdiğini kaydetti.
Ünlütürk, dün yaptığı yazılı açıklamada, AKP Hükümeti’nin çevrenin, insanın, yaşamın değil ölüm tacirlerinin çıkarlarını savunan bir hükümet olduğunu ifade etti. “Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi Hakkında Yasa”nın yangından mal kaçırırcasına kabul edilmesinin bunun ispatı olduğunu bildiren Ünlütürk, erken seçime gidilmesi gereken bir dönemde nükleer gibi konularda yasa çıkarılmasını, hem hukuksal hem de siyasi etik açısından sorgulanması gereken bir tutum olduğunu dile getirdi.
Hükümetin nükleer santral tacirlerinin talep ettiği düzenlemeleri yaparak, santral ihalesini bir an önce gerçekleştirme telaşı içinde olduğunu vurgulayan Ünlütürk, ABD, Kanada, Fransa ve Almanya hükümetlerinin Başbakan’la ve Enerji Bakanı ile görüşmeler yaptıkları ve nükleer santral ihalesi için “ricacı” olduklarının bilindiğini kaydetti.
Santrallara halkın, bilim çevrelerinin, meslek kuruluşlarının, çevreci örgütlerin karşı durduğunu belirten Ünlütürk, Sinop ve Akkuyu halkının mitinglerle nükleer santral istemediğini göstermesine; geçtiğimiz günlerde bu konuda 100 bin imzanın Meclis’e iletilmesine karşın, hükümetin bu tepkilere aldırış etmeden nükleer ısrarının sürdürdüğünü kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net