11 Mayıs 2007 00:00

Aile hekimliği uygulaması durdurulsun!

İzmir Tabip Odası (İTO), Sağlık Bakanlığı’na aile hekimliği uygulamasını durdurma çağrısı yaptı. Hekimler, 14 Mayıs’ta başlaması öngörülen uygulamanın, pek çok sorunu beraberinde getireceği uyarısında bulundular.

Paylaş

İzmir Tabip Odası (İTO), Sağlık Bakanlığı’na aile hekimliği uygulamasını durdurma çağrısı yaptı. Hekimler, 14 Mayıs’ta başlaması öngörülen uygulamanın, pek çok sorunu beraberinde getireceği uyarısında bulundular.
Basın toplantısı düzenleyen Oda Başkanı Suat Kaptaner, projenin sağlık çalışanları arasında huzursuzluk yarattığını ve halk sağlığı sorunlarına yol açmaya aday olduğunu vurguladı. Hekimler açısından tam bir karmaşanın söz konusu olduğunu belirten Kaptaner, bu uygulama ile aynı ortamı ve geleceği paylaşan hekimler arasına maddi ve manevi ayrımcılık sokulduğunu dile getirdi. İşyeri hekimliği yapan 800 civarında hekimin büyük bir sıkıntı içine sokulduğuna dikkat çeken Kaptaner, bu hekimlerin hukuka, hasta ve hekim haklarına ve bilime aykırı bir SSK genelgesi ile 14 Mayıs’ tan sonra hasta muayene edemez, reçete yazamaz ve istirahat veremez hale getirildiğini dile getirdi.
Başarısız oldu
Kaptaner şunları söyledi: “Bu kadar iddialı olan aile hekimliği projesinin altyapısı oluşturulamamıştır. Nüfus bilgileri önemli ölçüde doğru değildir. Yurttaşlar nereye gideceklerini bilmemektedir. Aile sağlığı elemanlığı, ebe ve hemşirelerce kabul görmemiştir. Ciddi bir insan gücü açığı ortaya çıkmıştır.” Sistemin, uygulandığı illerde başarısız olduğuna vurgu yapan Kaptaner, küçük ve orta çaplı illerde bile verileri ortaya konulamamış, başarılı ve başarısız yönleri daha değerlendirilememiş bir sistemin, İzmir gibi büyük bir ilde uygulanmaya çalışılmasının “pilot proje” anlayışına tamamen aykırı olduğunu kaydetti. Kaptaner, aile hekimliği uygulamalarına karşı oda olarak birçok dava açtıklarını hatırlatarak bu davaların sonucunda da bir kaos yaşanabileceğini belirtti. Kaptaner, uygulamanın büyük zararlar vermeden, acilen durdurulmasını istedi.
Sürgünler yaşandı
Öte yandan konu ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde; hamile, hasta, raporlu, küçük çocuklu denilmeden 87 hekim ile çok sayıda sağlık çalışanının, aile hekimliğini kabul etmedikleri için sürgün edildikleri bildirildi.
SES İzmir Şubesi’nin düzenlediği ve TTB Merkez Konsey Üyesi Mustafa Vatansever ile Türk Hemşireler Derneği ve Pratisyen Hekimler Derneği’nin de katılarak desteklediği eylemde konuşan SES İzmir Şube Başkanı Fahri Demirci, yapılan sürgünlerle İzmir’deki sağlık ortamının kaosa sürüklendiğini ifade etti. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Halkçı program

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa