Ankara Üniversitesi’nde gerginlik sürüyor

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusü’nde önceki gün yaşanan saldırıyı protesto eden öğrenciler, ellerinde satırlarla, beyzbol sopalarıyla okulu basan İşçi Partililerin, önce tehdit ettiklerini, sonra da saldırdıklarını söylediler


Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusü’nde önceki gün yaşanan saldırıyı protesto eden öğrenciler, ellerinde satırlarla, beyzbol sopalarıyla okulu basan İşçi Partililerin, önce tehdit ettiklerini, sonra da saldırdıklarını söylediler.
Kampuste önceki gün yaşanan saldırıları protesto eden 400’ü aşkın öğrenci, Cebeci’den Kızılay’a kadar alkış ve sloganlarla yürüdüler. “Cebeci faşizme mezar olacak”, “Kahrolsun MİT, CIA, kontrgerilla” gibi slogan atan öğrenciler, Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptılar. Burada konuşan İrfan Alavyaz adlı öğrenci, darbe girişimcilerinin, cumhuriyet mitingleriyle şovenist hava yaratıldığını dile getirerek, okulda da İP, MHP ve kızılelmacıların buna benzer çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu grubun, bu görüşlere karşı çıkan öğrencileri, “AKP, ABD işbirlikçisi, polis ajanı” olmakla suçladıklarına değinen Alavyaz, “Bu çalışmaları durdurmaları için onlarla konuşmaya gittiğimizde bizi ‘aklınızı başınıza alın, ayağınızı denk alın’ diye tehdit ettiler. Sonra da dışarıdan getirdikleri beyzbol sopalı kişiler bize saldırdılar” dedi.
Çatışma sonucunda dört arkadaşlarının ağır yaralandığını, birinin bacağının kırıldığını ve çok sayıda öğrencinin başından ve sırtından yaralandığını belirten Alavyaz, olay olmadığı günlerde bile okulda bekleyen polisin, çatışma sırasında saldırganlara müdahale etmediğine dikkat çekti.
Öte yandan kavgaya karışan 8 öğrenci ve dün sabah okula sopa sokmak isteyen 6 kişi gözaltına alındı. Polis okulun çevresini ablukaya aldı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net