11 Mayıs 2007 04:00

Orgeneral Başbuğ operasyon bölgesinde

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 20 bin askerin katılımıyla operasyonun sürdüğü Şırnak’da incelemelerde bulundu. Başbuğ, gazetecilerin, “Kuzey Irak’a operasyon düzenlenecek mi?” sorusu üzerine,

Paylaş

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 20 bin askerin katılımıyla operasyonun sürdüğü Şırnak’da incelemelerde bulundu. Başbuğ, gazetecilerin, “Kuzey Irak’a operasyon düzenlenecek mi?” sorusu üzerine, “Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt 12 Nisan’da yaptığı basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görüş ve düşüncelerini ifade etmişti. Bunun üzerine ekleyeceğim bir şey yok” diye konuştu.
Orgeneral Başbuğ, Cudi ve Gabar Dağı’nda operasyonlar sürerken, beraberinde 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay ve 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz ile birlikte Şırnak’ta bulunan birlikleri denetledi. Orgeneral Başbuğ, daha sonra Şırnak Valisi Selahattin Aparı’yı da makamında ziyaret etti.
Valilikte gazetecilerle görüşen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, bahar ve yaz döneminin faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla Şırnak’a geldiğini söyledi. Şırnak’ta bazı birliklerde denetleme yaptığını anlatan Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içindeki operasyonlarının kararlılıkla devam ettiğini belirterek, “Kararlılık demek şu demek; O bölücü terör örgütü yok oluncaya kadar, etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımız devam edecektir. Diğer bir deyişle kırsalda, yerleşim biriminde tek terör örgütü mensubu kalıncaya kadar güvenlik kuvvetleri bu mücadeleye artan bir kararlılıkla devam edecektir” dedi.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, bir gazetecinin, “Kuzey Irak’a operasyon düzenlenecek mi?” sorusu üzerine “Bu soruya cevap vermem ama, biliyorsunuz Kuzey Irak’a yapılacak operasyonla ilgili Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt 12 Nisan’da yaptığı basın toplantısında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin görüş ve düşüncelerini ifade etmişti. Bunun üzerine ekleyeceğim bir şey yok” karışlığını verdi.
Şırnak’ta 20 bin askerle sürdürülen operasyona ilişkin soru üzerine Orgeneral Başbuğ, bunun yeni bir olay olmadığını bildirerek, “Kış ayında bölgeden çekilen birliklerimiz yaz-bahar ayında tekrar bölgeye dönüyorlar. Bu yeni bir şey değil. Rutin olarak yapılan askeri sevkıyatlardır. Operasyonlarımız kararlılıkla bölgede devam edecektir” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Bu gazeteleri Akif Beki mi yapıyor?

SONRAKİ HABER

AKP'den akıl almaz itiraz: KHK'liler oy kullandı, seçim iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa