Öğrenciler mediko için yürüdü

Küresel Eylem Grubu’nun düzenlediği yürüyüş ve mitingde sağlık haklarına sahip çıkan lise ve üniversite öğrencileri, “Medikolar bizimdir, kapattırmayacağız” dediler


Küresel Eylem Grubu’nun düzenlediği yürüyüş ve mitingde sağlık haklarına sahip çıkan lise ve üniversite öğrencileri, “Medikolar bizimdir, kapattırmayacağız” dediler.
1 Ocak 2008’de yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yasası ile üniversite öğrencilerinin ücretsiz sağlık hizmeti aldıkları üniversite sağlık birimlerinin (Mediko) kapatılması olasılığı öğrencileri sokağa döktü. Küresel Eylem Grubu’nun çağrısıyla dün Toros Sokak’ta toplanan iki yüze yakın lise ve üniversite öğrencisi, Abdi İpekçi Parkı’na yürüyerek miting yaptı. Mitinge “Çocukların sağlığı satılamaz” ve “Aşıma dokunma” diyen Gündem Çocuk Derneği de destek verdi. “Medikomu vermiyorum” yazılı bir pankart açan öğrenciler, renkli kıyafetleri, ilginç aksesuarları ve coşkularıyla dikkat çektiler.
Trompetler, ziller, düdükler çalarak, ırkçılığa, özelleştirmelere, darbecilere ve faşizme karşı “ses çıkaran” öğrenciler, “Medikomuzu vermiyoruz”, “Darbeye hayır”, “Ne mutlu insanım diyene” ve “Sağlımızı koruyacağız” yazılı dövizler taşıdılar.
Abdi İpekçi Parkı’nda gerçekleştirilen mitingde liseli öğrenciler adına konuşan Kardelen Yavuz, eğitimde ve sağlıkta özelleştirme politikalarını eleştirerek, “Bizler liseli öğrenciler olarak böylesi bir eğitim sistemini kabul etmiyor, üniversite öğrencilerine parasız sağlık hizmeti verilmesini istiyoruz. Geleceğin üniversite öğrencileri olarak parasız eğitim, sağlık ve üniversite istiyoruz” dedi.
‘Birleşik mücadele’ çağrısı
Küresel Eylem Grubu Sözcüsü Damla Çimen ise, GSS’nin yalnızca öğrencileri değil işçileri, ev kadınlarını, bebekleri, doktorları, öğretmenleri, toplumun zengin olmayan tüm kesimlerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Bu topyekün saldırıyı püskürtmenin tek yolu var. O da topyekün bir karşı çıkış. Birleşik bir mücadele” dedi. Çimen, “AKP Hükümeti’nin GSS Yasası’nı püskürteceğiz. Medikoları kapattırmayacağız” vurgusunda bulundu.
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Erkan Kapaklı ise öğrencileri duyarlılıkları nedeniyle tebrik ederek, sağlığın özelleştirilmesine karşı birlikte mücadele edeceklerini söyledi.
Mitingin sonunda, GSS ve Medikoların kapatılmasına karşı bir imza kampanyası başlatacaklarını bildiren öğrenciler, Ekim ayında onbinlerce kişi ile Ankara’da olacaklarını ifade ettiler. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net