13 Mayıs 2007 00:00

Hemşireler çözüm istiyor

Hemşireler Haftası, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yapılan etkinliklerle kutlanıyor. Bu kutlamalarda hemşirelik mesleğinin kutsallığı anlatılıyor ve teşekkürler dile getiriliyor. Ancak hemşireler sağlık alanında AKP’nin yürüttüğü özelleştirme politikalarından dolayı mesleklerini yapamamaktan şikayet ediyorlar.

Paylaş

Hemşireler Haftası, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yapılan etkinliklerle kutlanıyor. Bu kutlamalarda hemşirelik mesleğinin kutsallığı anlatılıyor ve teşekkürler dile getiriliyor. Ancak hemşireler sağlık alanında AKP’nin yürüttüğü özelleştirme politikalarından dolayı mesleklerini yapamamaktan şikayet ediyorlar.
Taşeronlaştırma ve sözleşmeli personel dayatmaları nedeniyle her geçen gün iş yükleri artan hemşireler, “kadrolu personel alınsın” taleplerini Hemşireler Haftası’nda daha fazla haykırıyorlar.
SES Şişli Şube Başkanı Rabia Tuncer ve hemşire Pelin Demir’le hastanelerde yaşadıkları sorunları konuştuk.
Her iş yaptırılıyor
Okmeydanı Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde 9 yıldır çalışan Pelin Demir, haklarının korunmaması, nöbet izinlerinin olmaması ve az elemandan çok performans istenmesi gibi sorunların olduğuna dikkat çekiyor.
Kendi işleri dışında başka alanlarda da çalıştırılmaya zorlandıklarını anlatan Demir, “Servislerde ve polikliniklerde görevimiz olmayan çoğu şeyi yapıyoruz. Bunların hepsi görevlerimizin belirlenmemesinden kaynaklı” diye konuştu.
Demir, nöbet izinlerinin yerine 24 saate 24 YTL gibi bir ücret ödenmesine de karşı çıkıyor.
Erkeklerin de hemşire statüsünde olmasının hemşirelik yasasındaki en güzel yan olduğunu söyleyen Demir, kadın olmaktan kaynaklı daha az saygı gösterildiğine dikkat çekti.
Taşeronlaşma örgütlenmeyi engelliyor
Hemşirelerin, sağlık içinde önemli bir meslek grubu olduğunu belirten SES Şişli Şube Başkanı Rabia Tuncer, “Sağlık hizmeti sunarken bir ekip hizmeti temelinde ele alınması gerekiyor hemşireler. Yani hemşire tek başına bir kurum değil, beraber çalıştığı ekip içindedir” dedi.
Tuncer, sağlığın piyasaya açılıp, rant kaynağı haline gelmesi ile sağlıkta yıkım politikaları, taşeronlaşma, kamu hastanelerinin işletmeye çevrilmesi, eleman sayısının azaltılıp yerine kadrolu eleman alınmayışı gibi sorunlar olduğuna dikkat çekti.
Taşeronlaştırmanın gündeme gelmesiyle örgütlenmenin de zaafa uğradığını belirten Tuncer, “Mesela biri kadrolu biri sözleşmeli hemşire, biri taşeron işçisi, biri bilmem hangi firmanın işçisi ve böyle parçalanmışlıklar örgütlenmeyi de engelliyor” diye konuştu.
Hemşirelerin görev ve yetkilerini belirleyen yönetmeliğin çalışanların da görüşü alınarak hazırlanması gerektiğini belirten Tuncer, yönetmelikte olumlu birkaç maddenin de olduğunu kaydetti.
Hastanelerin gardiyanları
“Hemşirelik kadın mesleğiydi ve toplumun kadına bakışı ortada. Kadın çalışan her yerde taciz ediliyor, yok sayılıyor. En azından erkek hemşirenin de olması kadın olmamızdan kaynaklı beklentileri kıracaktır” diyen Tuncer, hastanın en kötü halinde ilk karşılaştığı kişinin hemşire olmasından dolayı ilk tepkileri de onların gördüğünü ifade etti.
Tuncer, bütün bu yaşananların hastanelerde hemşirelere gardiyan gözüyle bakılmasına neden olduğunu dile getirdi. Nöbet düzenlemelerine karşı olduklarını söyleyen Tuncer, “İşin yoğun ve yorucu olmasını dikkate alarak, haftada 45 saatlik çalışmayı daha da indirmek gerekir” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı’na ücretler arasındaki uçurumun kalkmasına dair bir yazı ilettiklerini belirten Tuncer, hekimin yaptığı işin somut olarak değerlendirilip, hemşire ve diğer personellerin işinin somut olarak değerlendirilip ücretlendirilmediği bir cevap geldiğini söyledi. Tuncer, bu öneriyi bakanlık reddettiği gibi maddi olarak karşılık koymadığını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Sevim Kahraman
ÖNCEKİ HABER

Miroğlu’nun kitabı tanıtıldı

SONRAKİ HABER

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa