‘İstersek, seçimleri hepten iptal ettiririz’

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, bağımsız aday kararı aldıklarının ertesi günü, Meclis’te birbiri ile yıllardır kavgalı olan partilerin birleşerek, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer alması kararını çıkarttıklarını söyledi.


DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, bağımsız aday kararı aldıklarının ertesi günü, Meclis’te birbiri ile yıllardır kavgalı olan partilerin birleşerek, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer alması kararını çıkarttıklarını söyledi.
Türk, DTP’nin aldığı, “seçimlere bağımsız adaylarla girme” kararını dün bir basın toplantısı ile duyurdu. Türk, Türkiye’de belki bir asırda yaşanabilecek sorunların 3-5 günde yaşandığını, cumhurbaşkanı seçimleri ile erken seçimin gündemlerine düştüğünü söyledi. Yüzde 10 barajına atıfta bulunarak, “istikrarı sağlama” iddiası ile getirilen barajın, parlamentoda 350’nin üzerinde bir sayı, yüzde 60 çoğunluk olmasına rağmen istikrar getirmediğinin görüldüğünü kaydeden Türk, “Kaosa ve bunalıma sürükledi. Sadece Kürtlerin parlamentoya girmesini engellemeye yönelik bir girişim olduğunu her zeminde ifade ettik. Bugün söylediklerimizin ne kadar doğru olduğu açıkça ortaya çıkmıştır” diye konuştu. Seçimlere bağımsız adaylarla girme kararlarını hatırlatan Türk, bu kararlarından bir gün sonra parlamento tarihinde görülmemiş bir çoğunlukla, 430 oyla bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer alması kararı çıktığına dikkat çekti. Türk, “Yıllardır birbirleri ile kavga eden ve ülkeyi kaosa sürükleyenler bir günde düşmanlıkları ortadan kaldırıyor ve Kürtlere karşı adeta bir cephe oluşturuyorlar” dedi.
‘Çözüm parlamentoda’
“Bu ülkede çatışmaların, kan ve gözyaşının durması için, huzur ve istikrar için parlamentoyu esas alıyoruz, önemsiyoruz” diyen ve ancak demokratik siyasetin geliştirilerek sorunların çözüleceğine inandıklarını belirten Türk, “Ama birilerini ötekileştirerek, dışlayarak, demokratik siyasetin önünü kapatarak bu ülkede kaosun sürmesini adeta ister bir tutum ve davranış sergilediklerini” söyledi. Türk, “430 yıldan beri, belki de 430 yıldan sonra da parlamento hiçbir zaman 430 oyla böyle bir kararı almayacaktır, almamıştır. Halkımız, insanımız bunun ne için yapıldığını çok iyi görüyor, dışlayan, ötekileştiren mantığı mahkum edeceğine inanıyor” diye konuştu. “Ancak şunu söyleyeyim, biz istersek bu seçimleri hepten iptal edebiliriz. Yarın Diyarbakır’dan, Mardin’den, Batman’dan, Siirt’ten binlerce adayla müracaat ettiğimiz zaman, o birleşik oy pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyacaklar” uyarısında bulunan Türk, cumhurbaşkanının adil olmayan bu yaklaşımı veto edeceğine inancını dile getirdi. Türk, veto olmadığı takdirde Yüksek Seçim Kurulu’nun bunu görmesini, buna göre değerlendirme yapmasını istedi. “Biz bu ülkede kaos, istikrarsızlık yaratmak, seçimi yapılamaz hale getirmek istemiyoruz. Ama bu imkanımız var, bunu yapabiliriz” diyerek uyarısını yineleyen Türk, şiddetin, silahın, çatışmanın durması için önemli görevler yaptıklarını, çaba sarf ettiklerini söyledi. 18 Mayıs’ta ateşkesin bozulması ihtimalinden söz edildiğini belirterek, “Biz bunu istemiyoruz” dedi. Devletin, hükümetin kanın durması için çaba içerisinde olmadıklarını belirten Türk, Abdullah Öcalan’ın zehirlenme iddialarını hatırlatarak, “bağımsız bir heyet İmralı’ya gitse, beraberinde bir yumuşamayı getirir. Demokratik, barışçıl siyasetin önünü açma konusunda bir şans yaratabilir” dedi.
‘Her türlü özveriye hazırız’
“Üçüncü cehpeyi oluşturacağız” sözlerinin hatırlatılarak, stratejilerinin ne olduğu ve adayları ittifak güçleri ile mi belirleyecekleri ya da DTP’nin adaylarına destek mi isteneceğinin sorulması üzerine Türk, bağımsız aday kararını yeni aldıklarını ifade ederek, “Bu ülkede iki cephe var. Biri cumhuriyetçi, diğeri sanki cumhuriyet dışında, cumhuriyete karşıymış gibi gösterilen iki cephe. İki cephede de demokrasi, insan hakları, ülke sorunlarının çözümü yok. Barışı, kardeşliği savunan bir demokrasi blokuna, birliğine ihtiyaç var. Biz üçüncü blokuz. Türkiye’deki demokrasi güçlerini çok önemsiyoruz. Kimlikleri ne olursa olsun, bir arada olması, ortak mücadele zemini yaratması bizim için önemlidir. Bu nedenle demokrasiye inanan, barışı önemseyen insanlarla birlikte olmayı hedefliyoruz” yanıtını verdi. Türk, “Türkiye’deki aydınlarla, demokratlarla, sosyalistlerle, farklı kesimlerle oturup konuşacağız. Ortak bir formül bulmak için her türlü özverinin içinde olacağız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net