14 Mayıs 2007 00:00

Eczacılar önlükleriyle yürüdü

İstanbul Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü kutlamak için beyaz önlükleri ile yürüyüş yaptı. Eczacılar, talepleri için 27 Mayıs’ta miting yapacaklarını duyurdu.

Paylaş

İstanbul Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü kutlamak için beyaz önlükleri ile yürüyüş yaptı. Eczacılar, talepleri için 27 Mayıs’ta miting yapacaklarını duyurdu.
Galatasaray Lisesi önünde toplanan ve ‘’Eczacılık mesleği sahipsiz değildir’’ yazılı pankart açarak yürüyen eczacılar, daha sonra Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Açıklama yapan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan “14 Mayıs’ların giderek artan sorunlarımızı dile getirdiğimiz, bunları aşmak için çözüm yolları aradığımız ve yetkililere seslendiğimiz bir gün olarak değerlendiriyoruz” dedi. Umut verici gelişmelerin yaşanmadığını belirten Kaplan, ilaç, eczacılık ve sağlık alanında uygulanan politikaların, eczacıları artık mesleklerini savunmaları gereken bir noktaya getirdiğini söyledi. İlaçta reklamın, halk sağlığı için ciddi bir tehdit olduğunu savunan Kaplan, ‘’Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yasa Tasarısı, ilaç ile eczacıyı birbirinden ayıran, ilaçta reklamın önünü açan, ilaçtaki kamu denetimini özerk bir kuruma devreden
bir nitelik taşımaktadır. Bu tasarı yasalaşmamalı” diye belirtti. Kaplan, eczanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilaç verirken yapacakları indirim oranının serbest bırakılmasının da eczacıların haksız, yasalara aykırı ve yıkıcı bir rekabetle karşı karşıya kalacağını ifade etti. Kaplan, eczacıların isteklerinin dikkate alınmaması durumunda 47 eczacı odasının katılımıyla 27 Mayıs Pazar günü Ankara’da bir miting düzenleyeceklerini söyledi. Açıklamanın ardından eczacılar meslektaşları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kürt sorununa silahsız çözüm

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa