Deri işçisi köle olmak istemiyor

Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde işçiler üzerindeki baskılar her geçen gün artıyor. Alkoç Deri, Şarteks Deri ve son olarak da Odabaş Deri’de Deri-İş Sendikası üyesi işçiler işten atıldı.


Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde işçiler üzerindeki baskılar her geçen gün artıyor. Alkoç Deri, Şarteks Deri ve son olarak da Odabaş Deri’de Deri-İş Sendikası üyesi işçiler işten atıldı. İşten atmalara “iş yok, fabrika kapanacak” bahanelerini ileri süren patronlar, toplusözleşme görüşmelerinin tıkandığı bir dönemde işçileri ve sendikayı zor durumda bırakmayı hedefliyor.
Görüşmelerde deri işçilerinin çok yüksek ücret aldığını, sosyal hakların çok fazla olduğunu ileri süren patronlar, özellikle esnek çalışmayı kabul ettirmek istiyor. Saldırıların sendikal örgütlülüğü dağıtmak için yapıldığını söyleyen işçiler, geri adım atmayacaklarını dile getiriyorlar.
Amaçları sendikayı yok etmek
Şarteks Deri’de çalışan 18 işçi fabrikanın iflas ettiği gerekçesiyle işten atıldı. Kürk imalatının yapıldığı fabrikada, sezonun açılmasına kısa süre kala gelen işten atmalar üzerine işçiler fabrika önünde direnişe başladılar. Direniş komitesinde yer alan Niyazi Taşkın, sezonun açılmasına kısa bir süre kala gelen işten atmaların gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Fabrikanın iflas etmesinin mümkün olmadığını dile getiren Taşkın, patronun bir taraftan sipariş almaya devam ettiğini kaydetti. Patronla yapılan görüşmede işçi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet ettiğini belirten Taşkın, patronun amacının asgari ücretle, sosyal güvencesi olmayan işçiler çalıştırmak olduğunu dile getirdi. “Gönen’deki, Çorlu’daki kölece çalışma koşullarını buraya da getirmek istiyorlar” diye konuşan Taşkın, Tuzla işçisinin hep birlikte buna engel olacağını ifade etti. Aralık ayından bu yana izinli oyduklarını, bunun sadece bir ayında ücretli izinli olduklarını anlatan Taşkın, işbaşı yapmak için fabrikaya geldikleri 12 Nisan’da işten atıldıklarını dile getirdi. Taşkın, patronların sendika istemediğini saldırıların ortak amacının bu olduğunu ifade etti.
Dayanışma sürüyor
Diğer komite üyesi Aydın Yavuz da işten atmaların amacının sendika olduğunu söylüyor. Yavuz, köle olmamak için direnişi sürdürdüklerini dile getirdi. Deri işçilerinin yüksek ücret almadıklarına dikkat çeken Yavuz, “Buradaki işçilerin ücreti sosyal haklarla birlikte 800-900 YTL. Yıllardır emeğimiz var. Buranın kahrını çektik. Bunu bile çok görüyorlar” diye konuştu. Deri işçilerinin kendilerini yalnız bırakmadığını belirten Yavuz, sürekli ziyaret ederek destek verdiklerini dile getirdi.
Aralıktan bu yana zor günler geçirdiklerini belirten Kazım Aydın ise, arkadaşlarının yardımıyla geçinmeye çalıştıklarını dile getirdi. Kirada oturduğunu, 14 yıldır çalıştığı fabrikadan alacaklarının dahi verilmediğini anlatan Aydın, zor durumda olmasına rağmen hakları için direnmeye devam edeceğini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)
Alkoç’ta direniş iki ayı geride bıraktı
Alkoç Deri’de sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin direnişi iki ayı aşkındır sürüyor. Sabah fabrika önüne gelen işçiler iş bitimine kadar ayrılmıyorlar. İşe iade davaları 16 Mayıs’ta görülecek olan işçilere diğer işçiler öğle arasında destek veriyorlar. Sendikayla çalışmak istemeyen Alkoç patronu, daha önce deride ücretlerin çok yüksek olduğuna dair Başbakan Erdoğan’a dosya sunmuştu. En doğal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını belirten Murat Kaya, patronun işten attığını ardından da baskıyla arkadaşlarını sendikadan istifa ettirdiğini anlattı. Hem kendileri için hem de diğer arkadaşları için direnmeye devam ettiklerini belirten Kaya, mücadele edeceklerini dile getirdi.
Ercan Karakaya
www.evrensel.net