Emek ve demokrasi seçeneği oluşturulmalı

Eğitim Sen Başkanlar Kurulu’nun ilk iki gününde ağırlıkla ülke gündemi masaya yatırıldı. Eğitim Sen’in “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye” görüşü, Eğitim Sen yöneticileri tarafından da benimsendi.


Eğitim Sen Başkanlar Kurulu’nun ilk iki gününde ağırlıkla ülke gündemi masaya yatırıldı. Eğitim Sen’in “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye” görüşü, Eğitim Sen yöneticileri tarafından da benimsendi. Eğitim Sen yöneticileri, “Seçimlerde emek ve demokrasi seçeneği oluşturulmalı, Eğitim Sen ve KESK bu konuda çağrı yapmalı” vurgusunda bulundu.
Eğitim Sen Genel Merkezi’nde yapılan Eğitim Sen Başkanlar Kurulu’nun ilk iki gününde Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Genelkurmay’ın muhtırası, Cumhuriyet mitingleri, genel seçimler ve eğitimde yaşanan sorunlar ele alındı. Başkanlar Kurulu’nda söz alan Eğitim Sen’lilerin büyük çoğunluğu Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer’in açılışta yaptığı “Ne şeriat ne darbe, bağımsız Türkiye” vurgusuna destek vererek, hem AKP’nin gerici politikalarını hem de antidemokratik tavır takınan ve darbe kışkırtıcılığı yapan çevreleri eleştirdiler.
Laiklik tartışmasına değinen eğitimcilerin büyük kısmı, Türkiye’de gerçek anlamda bir laiklikten söz edilemeyeceğini belirterek, Türkiye’de devletin kurumları aracılığıyla bu alanı düzenlediği ve Sünni inancını desteklerken, diğer inançları yok saydığını ifade ettiler. Eğitimciler gerçek laikliğin savunulması gerektiğine de dikkat çektiler. Genelkurmay’ın laiklik vurgusunun samimi olmadığının dile getirildiği Başkanlar Kurulu’nda Kutlu Doğum Haftası sırasında Van’da askerlerin Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileriyle birlikte dini içerikli yayınlar dağıttıkları ifade edildi.
Başkanlar Kurulu’nda Eğitim Sen içinde tartışmalara yol açan Cumhuriyet mitingleri de masaya yatırılırken, mitingleri düzenleyenlerle mitinge katılanlar arasında ayrıma gidilmesi gerektiği vurgulandı. Sendikal Birlik çevresi ile bazı Eğitim Sen şubelerinin mitinglere kurumsal katılım sağlamasına ilişkin sert tartışmalar yaşanmadı. Mitingleri üstü örtülü destekleyen bazı Eğitim Sen yöneticilerinin, AKP iktidarı döneminde modern yaşamın tehlikeye girdiğini savunarak, tabanın mitinglere katılımının sağlanması yönünde baskı yaptığını ileri sürdüler
Emekçilere seçenek
Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine “laik-anti laik” ikileminin damgasını vurduğuna işaret eden Eğitim Sen’liler, seçimlere gidilen süreçte de böyle bir kamplaşma yaratılmak istendiğine dikkat çektiler. Emekçilerin bu tür bir kamplaşmaya sıkışmaması için seçenek üretilmesi gerektiğini vurgulayan Eğitim Sen’liler, seçim sürecinde “emekten, barıştan, demokrasiden ve özgürlüklerden yana, IMF endeksli politikalara ve piyasalaştırmaya karşı halkçı bir ekonomiyi ve emekçilerin haklarını savunacak” bir seçeneğin oluşturulmasının önemine değindiler. “Bu seçeneği oluşturmazsak, hepimizi daha zor günler bekliyor” uyarısında bulunan Eğitim Sen yöneticileri, Eğitim Sen ve KESK’in böyle bir seçeneğin inşa edilmesi için çağrıda bulunmasını önerdiler.
Başkanlar Kurulu’nda 25 Nisan’da ek ders ücretlerine ilişkin yapılan bir günlük iş bırakma eyleminin Tyoğun katılım ve başarıyla gerçekleştirildiği de ifade edildi. Tekirdağ ve Denizli’de diğer eğitim sendikalarıyla eylemin ortaklaştırılabildiğine dikkat çekilirken, “Ek ders ücretleri konusunda ısrarcı olunmalı” vurgusu yapıldı. Yönetici Atama Yönetmeliği’nin yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulduğuna işaret edilirken, bazı illerde Eğitim Sen’in müdahalesiyle kadrolaşmanın tırpanladığı bildirildi. Bugünden (pazartesi) itibaren her ilde Eğitim Sen’in valiliklere başvurarak, yönetmeliğe dayanılarak yapılan atamaların iptal edilmesi için çaba göstermesi kararlaştırıldı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net