Pakistan diken üstünde

Pakistan’da Devlet Başkanı General Pervez Müşerref’in, Yüksek Mahkeme Başyargıcı İftihar Çavdri’yi görevden almasının ardından patlak veren ve Karaçi’de önceki gün geniş çaplı çatışmalara dönen kriz tırmanıyor.


Pakistan’da Devlet Başkanı General Pervez Müşerref’in, Yüksek Mahkeme Başyargıcı İftihar Çavdri’yi görevden almasının ardından patlak veren ve Karaçi’de önceki gün geniş çaplı çatışmalara dönen kriz tırmanıyor. Ölü sayısı 34’e çıktı, muhalefet genel greve hazırlanıyor, bölgedeki kaynaklar ise Karaçi’ye çatışmaların yeniden alevlenmesi endişesinin hakim olduğunu belirtiyorlar.
Ölümlerin sorumlusu Müşerref
Yüksek Mahkeme Başyargıcı’nın Karaçi’ye ayak basmasının ardından başlayan Müşerref karşıtı gösterilerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 34’e yükselirken, muhalifler, kanlı olaylardan dolayı Müşerref’i sorumlu tuttu. Gelişmeleri “Kara Gün” diye adlandıran muhalefet, bugün ülke genelinde “greve çıkılması çağrısı” yaptı.
Karaçi Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında, Yüksek Mahkeme’nin 9 Mart’ta Müşerref tarafından azledilen başyargıcı Çavdri’nin, yandaşlarını selamlamak üzere Karaçi havalimanına gelmesinden sonra çıkan çatışmaların giderek yayıldığı, çatışmalarda, pompalı tüfeklerle tabancaların da kullanıldığı belirtilmişti. Olaylarda yaralananların sayısı ise 100’ü bulmuştu. Çatışmalar üzerine Çavdri’nin yandaşlarına hitap etmekten vazgeçmiş ve İslamabad’a geri dönmek zorunda kalmıştı.
Kara Gün
Karaçi’de yaşananlardan dolayı Müşerref ile Sindh Valiliği’ni suçlayan muhalif “Muttahida Meclis-e-Emel” lideri Gazi H. Ahmed, diğer muhalif örgütler PML-N ve Tehrik-e-İnsaaf (PTI) ile yaptıkları görüşmelerin ardından, “Kara Gün’ü protesto için genel grev” kararı aldıklarını duyurdu. Ahmed, greve sürgün Başbakan Benazir Butto’nun lideri olduğu “Pakistan Halkın Partisi” (PPP), Milli Avami Partisi (MAP), Avami Ulusal Partisi ve diğer muhalif grupların da destek verdiğini ifade etti.
“Tüm ulus, masum insanların ordu tarafından öldürülmesi karşısında şok olmuştur. Müşerref’e yakın Muttahida Kaumi Hareketi’nin (MQM) silahlı 150 adamı, Karaçi’de terör estirmiş, fakat kimse bunlara karşı önlem almamıştır” dedi.
PTI lideri İmran Han da, Karaçi’deki ölümlerden dolayı Müşerref’i sorumlu tutarak, “O (Müşerref), MQM’yi masum insanları katletmesi için kullandı. Müşerref, bu tür etnik grupları kullanarak, ülkeyi bölmeye çalışıyor” dedi.
Valilik: Durum çok ciddi
Bu arada Sindh Valisi ise, Karaçi’de durumun çok ciddi olduğunu kaydetti. Üst düzey bir güvenlik servis yetkilisi de, ölenlerin çoğunun Çavdri’yi destekleyen muhalefet partilerinden, özellikle de Pakistan Halk Partisi’nden (PPP) olduğunu açıkladı.
Öte yandan Pakistan ordusuna bağlı birliklerin ise, Karaçi sokaklarına “konuşlandıkları” öğrenildi. Bölgedeki kaynaklar, yetkililerin çatışmaların yeniden alevlenmesinden endişe ettiğini ifade etti. (DIŞ HABERLER)
Bugüne nasıl gelindi?
  • Pakistan’da önceki gün Karaçi’nin kana bulanmasıyla doruğa ulaşan gerginlik, Pakistan Devlet Başkanı General Müşerref’in, “tehlike” olarak gördüğü Yüksek Mahkeme Başyargıcı İftihar Çavdri’yi 9 Mart’ta görevden almasının ardından patlak verdi.li> İlk günlerde başkent İslamabad’da etkili olan eylemler, daha sonra ülke geneline yayıldı.li> 16 Mart’ta Çavdri’ye destek için yapılan miting polis tarafından kana bulandı. Mart sonunda ilk kez halkın önüne çıkan Çavdri, “Pakistan’ın bağımsız bir yargı sistemi ile kanunlar saygıya ihtiyacı olduğunu” söyledi.li> Nisan ayında başlayan Çavdri davası, muhalefetin gösterileri gölgesinde sürdü. li> Mayıs’ın 6’sında ise, ülke genelinde devam eden eylemlerin en büyüğü Lahor’da düzenlendi. Çavdri konuşmasında, “diktatörlük üzerinde yükselen rejime” saldırdı.li> Bu eylemden sadece 6 gün sonra ise, Karaçi olayları patlak verdi. Karaçi’deki eyleme katılmak üzere bu kente gelen Çavdri, çıkan olaylar nedeniyle başkente dönmek zorunda kaldı. (DIŞ HABERLER)
    www.evrensel.net