Yağmur bölgeyi vurdu

Bölgede etkili olan sağanak yağışın ardından çok sayıda ev ve işyeri su altında kaldı. Yağışlı havanın bugünden itibaren bölgeyi terk etmesi bekleniyor.


Bölgede etkili olan sağanak yağışın ardından çok sayıda ev ve işyeri su altında kaldı. Yağışlı havanın bugünden itibaren bölgeyi terk etmesi bekleniyor.
Diyarbakır’ın kent merkezinde önceki gün akşam saatlerinde etkili olan sağanak
yağış, su baskınlarına neden oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici, 300’ü aşkın ev ve işyerini su bastığını söyledi.
İtfaiye ekiplerinin de katıldığı çalışmalarda ev ve işyerlerindeki suların tahliye edildiğini kaydeden Bilici, “Bazı ev ve işyerinde büyük miktarda maddi kayıp var. Bunların tespitine çalışıyoruz. Su baskınından etkilenen vatandaşlara gıda yardımı yapılacak” dedi.
Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 2 gündür bölgede yağışlı havanın etkili olduğunu belirterek, son 24 saat içinde Diyarbakır’da metrekareye 30 kilogram yağış düştüğünü kaydettiler. Yetkililer, yağışlı havanın bugün bölgeyi terk edeceğini ve yarından itibaren hava sıcaklığının artacağını bildirdiler.
Ercişliler evlerini terk etti
Öte yandan Van’ın Erciş ilçesinde Koçköprü Barajı’nın taşacağı söylentileri üzerine ilçe halkı evlerini terk etti. Alınan bilgiye göre, Erciş’te son günlerde etkili olan yağışlar nedeniyle Köçköprü Baraj’ındaki su seviyesi üst limite ulaştı. Seviyenin yükselmesi nedeniyle barajın taşacağı söylentisi ortaya çıktı. Kısa sürede yayılan söylenti üzerine evlerini terk eden vatandaşlar, daha yüksek kesimde bulunan mahalleler ile Erciş Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na sığınmaya çalıştı.
İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, anonslarla evlerini terk eden vatandaşları uyardı. Polis uyarıları üzerine vatandaşlar, evlerine geri döndüler. İlçe Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu, barajdaki fazla suyun kontrollü bir şekilde yatağına bırakıldığını, taşkın yatağı üzerinde bulunan 50 evin ise tedbir amaçlı boşaltıldığını söyledi.
Zilan Çayı’ndaki taşkın nedeniyle Hasanabdal ve Ulupamir köylerine ait köprülerin yıkıldığını bildiren Kurtoğlu, taşkında Van-Ağrı karayolundaki Zilan Köprüsü’nün de yıkıldığını, ulaşımın tali yollardan sağlandığını kaydetti. (HABER MERKEZİ)
Doğubayazıt su altında kaldı
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yağmur nedeniyle meydana gelen su taşkınında, 4 evi su bastığı bildirildi. Kaymakam Cemalettin Demircioğlu, olayda can kaybı yaşanmadığını belirtti. Su taşkınında 30 aracında yolda mahsur kaldığı ifade edildi.
www.evrensel.net