Bahar şenlikleri de paralı oldu

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından organize edilen ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen bahar şenlikleri, öğrencilerin protestosuyla son buldu.


Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından organize edilen ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen bahar şenlikleri, öğrencilerin protestosuyla son buldu. Şenliklerin son günü “Mor ve Ötesi” adlı müzik grubu tarafından Dardanos Kampusu’nde verilen konserin paralı hale getirilmesini protesto eden öğrenciler, konser alanı girişinde eylem yaptılar. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde öğrenciler, konsere gelenlere para vermeden içeri girmek için çağrıda bulundular.
Üniversite yönetimi ile yaptıkları görüşmede, “şenliklere sponsor bulunamadığı için konserin paralı hale getirildiği” yanıtını aldıklarını belirten öğrenciler, “Biz sponsor değiliz. Bu tavır, öğrencileri müşteri olarak gören zihniyetin, bahar şenliklerini bile para kazanma aracı olarak gördüklerinin bir göstergesidir” dediler.
Konser girişine toplanan öğrencilere, pankartların toplanması halinde oturabileceklerini söyleyen jandarma, aksi takdirde müdahalede bulunulacağı tehdidinde bulundu. Yapılan uyarı üzerine pankartlar toplanmasına rağmen öğrencilere bu kez de şarkı söyledikleri gerekçesiyle müdahalede bulunulmak istendi. Jandarmanın tutumunu ıslıklarla protesto eden öğrenciler, yaşanan gelişmelerin sorumlusunun üniversite yönetimi olduğunu ifade ettiler. Öğrenciler, bir süre protestoda bulunduktan sonra eylemlerine son verdiler. (Çanakkale / EVRENSEL)
www.evrensel.net