15 Mayıs 2007 00:00

Mahallelinin gözünden kendi mahalleleri

Yıkımlarla gündeme gelen mahallenin halkı, fotoğrafçı oldu. 2004 yılından bu yana kentsel dönüşüm süreci yaşayan Maltepe’nin Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinde; öğrencisinden emeklisine, ev hanımından işçisine çeşitli meslek ve yaş gruplarından mahalle halkının oluşturduğu 15 kişinin çektiği fotoğraflardan bir sergi açıldı.

Paylaş

Yıkımlarla gündeme gelen mahallenin halkı, fotoğrafçı oldu. 2004 yılından bu yana kentsel dönüşüm süreci yaşayan Maltepe’nin Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinde; öğrencisinden emeklisine, ev hanımından işçisine çeşitli meslek ve yaş gruplarından mahalle halkının oluşturduğu 15 kişinin çektiği fotoğraflardan bir sergi açıldı.
Mahalle halkının kendi yaşamlarını çektikleri fotoğraflardan oluşan bu sergi; Hollanda, Yunanistan ve Türkiye’deki fotoğrafçıların da katıldığı ve “Kentleşme ve kesişmeler” konulu uluslararası fotoğraf festivali Ulisphotofest çerçevesinde Gülensu Parkı’nda sergilenmeye başlandı. Fotoğraflar bir hafta boyunca mahalle halkının ziyaretine açık olacak. Sergide neler yok ki? Mahallenin boyacı çocuğu, saçlarını çekerek kavga eden kız çocukları, mahallenin pazarında alışveriş yapan insanlar, cem evindeki dini tören, gecekondunun bahçesinde ailecek yapılan sabah kahvaltısı, çeşme başında evine su taşımayı bekleyen kadınlar, ayakkabı tamircisinin ömrünü verdiği dükkandaki ekmek kavgası… Fotoğraflar mahalle halkının kendisini anlatınca, sergiyi gezenler de belki şimdiye kadar hiç sergi gezmemiş yetmişlik ninelerden, 2 yaşındaki çocuğunun elinden tutup getiren ev kadınlarından oluşuyor.
“Fotoğraf dönüm noktam oldu”
Fotoğraf Vakfı’nın gönüllü fotoğrafçılarının desteğiyle 3 bin fotoğraf çeken ve bunların arasından 150’sini seçerek, 46’sını sergileyen mahalleli fotoğrafçılardan en küçüğü 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Erol Can Şengül, en büyüğü ise 52 yaşındaki emekli İbrahim Bilgili. “İnsanın hayatında belli dönemler var. Mesela sünnet olmak gibi, okulu bitirip, çalışmaya başlamak gibi, emekli olmak gibi. Benim için de fotoğraf yeni bir dönüm noktası” diyen İbrahim Bilgili, fotoğraf aracılığıyla mahalledeki insanlarla tanışma olanağı bulduğunu anlatıyor.
Taşeron bir firmada temizlikçi olarak çalışan 51 yaşındaki Kadife Çakmak da 15 kişilik mahalleli fotoğrafçılardan biri. Çakmak, fotoğrafın yaşamını değiştirdiğini anlatırken bile gözlerinin içi gülüyor.
“Kimse poz vermesin istedik”
Sanat kaygısı duymadan mahallelinin fotoğraf çekmesini istediklerini anlatan Fotoğraf Vakfı’ndan Murat Yaykın; “Mahalleliden sadece yaşamlarını belgelemelerini istedik” diyor. “Temel fotoğraf eğitimi vermeden, ellerindeki makinelerle ki bu makinelerden bazılarının kapaklarını bantlarla tutturduk, yaşamlarını çekmelerini istedik. Yaklaşık 2 ay süren çalışmada kadraj, ışık ve kompozisyonu anlattık. Yaşamın kendisini çekmelerini istediğimiz için, kimse süslenmeden, poz vermeden fotoğraflar çekilsin dedik. Bu mahallede, biz de fotoğraf çekiyoruz. Bizim projemiz uzun sürecek. Bu nedenle aralarında fotoğrafa devam etmek isteyenlere temel fotoğraf eğitimi konusunda da eğitim vereceğiz” dedi.
Fotoğraflar, 18 Haziran’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sergilenecek ve 19 Haziran’da sergiye dair bir söyleşi gerçekleştirilecek. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

RAMP IŞIKLARI

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa