16 Mayıs 2007 00:00

Askeri savunmak kolay değilmiş!

Ertuğrul Özkök’ün dünkü yazısı, ilginç itiraflarla doluydu.

Paylaş

Ertuğrul Özkök’ün dünkü yazısı, ilginç itiraflarla doluydu. Askerle ilişkilerini ne kadar sıcak olduğunu onlarca örnekle anlatan Özkök, ordu tarafından verilen muhtıra için “Ne gerek vardı” diye soracak kadar ileri gitti!
Hürriyet genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, dünkü gazetede yayınlanan yazısında Cumhuriyet mitinglerine katılan kişilerin sayısıyla ilgili tartışmayla başladı. Hürriyet’in de verdiği “bir buçuk milyon” rakamının doğru bir tahmin olduğunu savunan Özkök, Associated Press’in muhabirine bir “askeri yetkilinin” aynı rakamı vermesini şöyle yorumladı: “Demek ki askerler, mitingleri çok yakından ve katılan sayısını hesaplayacak kadar istihbari donanımla izliyorlar.” Arkasından da sordu: “Madem bu kalabalıklar konusunda böyle istihbari bilgilere sahiptiler, o bildiriye ne gerek vardı?”
Özkök’ün yabancı gazetecilerden gelen eleştirileri yanıtlamakta güçlük çektiği ortaya çıktı. Orduyu hafiften eleştiren bu soruyu sormak için bile askerle ne kadar yakın olduğu konusunda onlarca olay anlatmaya kalkan Özkök, ordunun tutumunu savunduğunu şu cümlelerle anlattı: “Ben de elimden geldiğince “Türkiye’nin özel ve farklı” durumunu anlatmaya çalışıyorum. Bir gazeteci için askerleri savunmak kolay iş değildir. Allah’tan katıldığım panelde yanımdaki insanlar da Türkiye’yi çok yakından tanıyan kişilerdi.”
Özkök, “Askere en yakın gazetecilerden biri” olarak lanse edilmekten “zerre kadar rahatsız olmadığını” vurguladı ve şöyle ilginç bir bilgi verdi: “Hürriyet’in birinci sayfasına kötü görünümlü, üniforması düzgün olmayan asker fotoğrafı koyulmaması talimatını ben verdim. Genelkurmay hálá, bir Hürriyet muhabirinin çektiği SAS, SAT komandolarının fotoğraflarını kullanıyor.”
Özkök, iradenin sivillere bırakılması gerektiği görüşünü, utangaç da olsa, savundu. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet ‘tıkanma’ya inanmıyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa