İstanbul İstanbul olalı bu kadar fotoğraf görmedi

İstanbul, ilk kez düzenlenen “Ulisfotofest İstanbul” ile gerçekleştirilmiş en kapsamlı fotoğraf festivaline kapılarını açtı.


İstanbul, ilk kez düzenlenen “Ulisfotofest İstanbul” ile gerçekleştirilmiş en kapsamlı fotoğraf festivaline kapılarını açtı.
Türkiye ve dünyadan pek çok fotoğrafçının katıldığı Ulisfotofest İstanbul, 1 Temmuz’a kadar İstanbullu fotoğraf severlere değişik alternatifler sunacak. Bu yıl ilki düzenlenen Ulisfotofest İstanbul; 60 fotoğraf sergisi, 26 dia gösterisi, 5 panel, 2 konferans, 19 film gösterimi ve 2 atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği’nin kurucu kurum, Fotoğraf Vakfı’nın yürütücü kurum olarak görev yaptığı festivalin ortak kurumları ise Selanik Fotoğraf Müzesi ve Noorderlicht Fotoğraf Vakfı. Ulisfotofest, kavram olarak seçtiği olguları fotoğrafın dışında da tartışıp gündem yaratabilmeyi amaçlıyor.
Konumuz kent
Festivalin sürekli teması kent. Aslında festival, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti adaylığı sırasında Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, akademisyenler ve Sivil Toplum Kuruluşları Girişim Grubu tarafından 2005 yılında Avrupa Konseyi Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü’ne sunulan 76 proje arasında yer alıyor. Festivalin 2010 yılına kadar sürekli teması, “Kent-Kentlileşme”. Her yıl bu ana tema altında iki ana başlık belirlenecek.
Bu yılın ana başlıklarından ilki Kesişmeler. Bu kapsamda Çin’den Danwen Xing, Almanya’dan Peter Bialobrsezki ve Michael Wolf, Yunanistan’dan Eleni Mouzataki, Ioanna Fatiadou, Stelios Efhathalepoulos ve Yiannis Kostaras; Fransa’dan Grimat Benoit, İran’dan Hana Mirjanian, İsveç’ten Lars Tunbjork, Türkiye’den Selda Salman Acar, Silva Bingaz, Timurtaş Onan ve Yunus Emre Aydın gibi fotoğrafçıların eserleri sergileniyor. Anders Petersen, Halil Koyutürk, Kemal Cengizkan, Stratos Kalafatis ve Orhan Cem Çetin ise “Kentte Fotoğrafçı Olmak” başlıklı bir panele katılarak fotoğrafçıların kente bakışlarını tartışacak.
Irak kareleri ağırlıkta
Festivalin ikinci ana başlığı ise Su. Bu kapsamda 2007 World Press Photo ödüllü Daniel Beltra’nın Amazon çalışması, Radek Skrivanek’in Aral Gölü projesi ve Rana Chackraborty’nin Hindistan’da sınırlı su kaynaklarının yarattığı sağlık sorunlarını ele alan fotoğrafları izlenebilecek. Ayrıca Özcan Yurdalan ile Orhan Cem Çetin, konuya dair atölye çalışmaları yapacak; Ömer Madra’nın desteğiyle “Su” başlıklı bir de panel hazırlanacak.
Festivalin açılış sergisinde ise geçen yıl Ressam Haydar Özay’ın Şan Tiyatrosu’nun sahnesine gerilen dev tuval üzerine yaptığı “İstanbul” resminin yapılış süreci, Yusuf Aslan’ın objektifinden gösteriliyor.
Ayrıca Kamil Fırat, Merih Akoğul ve Hilmi Yavuz, “Portfolyo Okuma Seansları” düzenliyor.
Bunlar dışında dikkat çeken sergiler de var. En önemlilerinden biri, Irak ekseninde bir araya getirilen dört sergi: 2007 Pulitzer Ödülü’nün sahibi Todd Heisler’in Amerikan askerlerinin cenaze törenlerini konu alan sergisi, 2006 Pulitzer Ödülü’nün sahibi Murad Sezer’in de içinde bulunduğu AP fotoğrafçılarının “Irak” konulu çalışması, Zaman gazetesi fotoğrafçılarının Bağdat kareleri ve basın fotoğrafçılarının Türkiye’deki savaş karşıtı gösterilerde çektikleri fotoğraflar. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: http://www.ulisphotofest.org/
www.evrensel.net