Rusya’ya yakın markaj

Son aylarda özellikle dış politika ve askeri alanda yaptığı çıkışlarla Batı hükümetlerini tedirgin eden Rusya, AB ile ABD’nin yakın markajında.


Son aylarda özellikle dış politika ve askeri alanda yaptığı çıkışlarla Batı hükümetlerini tedirgin eden Rusya, AB ile ABD’nin yakın markajında.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’nın başkenti Moskova’ya askeri gündemlerin önplana çıktığı kritik bir ziyarette bulunurken, AB ülkeleri ise cuma günü enerji alanında son olarak Kazakistan ve Türkmenistan ile yaptığı anlaşmayla yeni bir hamle yapan Rusya ile görüşmeye hazırlanıyor. Ancak diplomatik kaynaklara göre Rusya’nın Samara kasabasında yapılacak olan AB-Rusya zirvesinde, AB’nin Kremlin ile sorunları olan üyelerinin Rusya ile yakın ilişkilere itirazları nedeniyle “diplomatik bir felaketten” endişe ediliyor. AB Dönem Başkanı Almanya da devrede.
‘Zorluk var, soğuk savaş yok’
Moskova’ya önceki gün varan ABD Dışişleri Bakanı Rice ilk yaptığı açıklamada, “Rusya-ABD ilişkilerinde yeni bir soğuk savaş” olmadığını” söyledi. Rice, ABD-Rusya ilişkilerinde “kolay bir zamanda olmadıklarını” ifade ederek “Bununla birlikte gerginlikler, yeni bir soğuk savaş safhasına varmadı” dedi.
Rice’ın bu açıklamayı, son dönemde ABD’ye karşı sert çıkışlarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları üzerine yaptığı ifade ediliyor.
Münih’te yapılan Güvenlik Zirvesi’nde ABD’nin uluslararası egemenlik politikasına karşı “tarihi bir çıkış” yapan Putin, Beyaz Saray’ın Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı “füze kalkanı” projesine de karşı çıkıyor.
Geçen aylarda ABD Savunma Bakanı Robert Gates, yine Moskova ziyaretinde bu konuyu görüşmek istemiş, ancak Kremlin’den istediği yanıtı alamamıştı. Gates’in ziyaretinin hemen ardından Putin, AKKA’daki yükümlülüklerini terk edeceklerini ifade etmişti.
Zira diplomatik kaynaklara göre Rice da füze kalkanı projelerinin Rusya’yı tehdit etmediği konusunda, Kremlin’i ikna etmeye çalışıyor. Ancak Kremlin taviz vermiyor.
AB ile gerginlikler
AB ise Rusya ile cuma günü yapacağı zirveye hazırlanıyor. Bu görüşmelere ise Rice’ın da çantasında olan Kosova’nın nihai statüsüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan tasarı ile karşılıklı ilişkiler damgasını vuracak gibi görünse de eski Doğu Bloku ülkelerinin Rusya’ya karşı tavrı nedeniyle görüşmelerin “kitlenmesinden” endişe ediliyor.
ABD’nin füze kalkanı projesi sebebiyle Rusya’nın hedefi haline gelen Polonya, Sovyet Anıtı nedeniyle Kremlin ile ilişkileri gerilen Estonya ve ticari yasaklar nedeniyle gerginlik yaşayan Litvanya, Rusya ile yakın ilişkiler geliştirilmesine karşı çıkıyor.
AB’nin dönem başkanı Almanya ise AB-Rusya zirvesinin olası bir diplomatik felakete kurban gitmemesi için harekete geçmiş durumda. Bu amaçla Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ABD’li mevkidaşı ile eş zamanlı olarak Moskova’ya gitti. Samara’da yapılacak zirvenin “güç geçeceğini” ifade ederken “AB’ye üye ülkeler ile Rusya arasındaki çatışmaları ve AB ile Rusya arasındaki sorunları tartışıyoruz” dedi. Samara’da yapılacak olan zirvenin başarılı geçmesine “garanti veremediğini” de ifade eden Alman bakan, anlaşmazlıkları çözmeyi umut ettiklerini ifade etti. (DIŞ HABERLER)
ABD ile Polonya füze sistemini görüşüyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya’yı Doğu Avrupa’da kurulması planlanan füze kalkanı konusunda ikna için Moskova’da görüşmelerde bulunurken, ABD ise Polonya ile Varşova’da sistem ile ilgili ilk görüşmelere başladı. Görüşmelere ilişkin ABD elçiliğinden yapılan açıklamada, “ABD güvenlik danışmanlarından Robert Loftis’in beraberinde kalabalık bir heyetle Varşoya’ya pazartesi günü ulaştığı ve Polonyalı yetkililerle müzakerelere başladığı” ifade edildi. Görüşmelerin ilk turunun, Güçler Statüsü Anlaşması (SOFA) konusuna yoğunlaşacağı ifade edilirken, Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de görüşmelerin başladığını doğruladı. ABD, füze kalkanı projesi kapsamında Polonya’ya 10 füze rampası, Çek Cumhuriyeti’ne ise radar inşa etmeyi planlıyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net