Ateşkes açıklandı, ama çatışma sürdü

Filistin’de yeniden patlak veren kardeş kavgası, Hamas ile El Fetih liderlerinin yeni bir ateşkese vardığı açıklamalarına rağmen sürdü. Üç günlük bilanço 20’ye yakın ölü, onlarca yaralı!


Filistin’de yeniden patlak veren kardeş kavgası, Hamas ile El Fetih liderlerinin yeni bir ateşkese vardığı açıklamalarına rağmen sürdü. Üç günlük bilanço 20’ye yakın ölü, onlarca yaralı!
Filistin’de yeniden patlak veren kardeş kavgası, Hamas ile El Fetih liderlerinin yeni bir ateşkese vardığı açıklamalarına rağmen sürdü. İki günde kardeş kavgasına 7 evladını kurban veren Filistin’de dün devam eden çatışmalarda ise 9 kişi yaşamını yitirdi, onlarcası ise yaralandı. Çatışmalar Han Yunus’a da sıçradı, Hamas militanlarının ise Filistin Ulusal Güvenlik kampını bastığı iddia edildi. Hamas iddiayı reddetti. 8 kişinin öldürüldüğü baskın sırasında, İsrail askerleri de düşmanı unutup, birbirlerini vuran Filistinlilere ateş açtı.
Hamas’ın El Kassam Tugayları’nın komutanlarından biri de kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu öldürüldü.
Ateşkese rağmen!
Hamas ve El Fetih yetkililerinin gece saatlerinde vardığı ateşkesin hemen ardından Hamas yanlısı bir öğretim üyesi kaçırıldı. Başbakan İsmail Haniye’nin taraflarla yaptığı görüşmede, silahlı kişilerin kontrol noktalarından, sokaklardan çekilmesi ve rehinelerin değiş tokuşu konusunda uzlaşma sağlandığı belirtildi.
Filistin İçişleri Bakanı’nın istifasının ardından yetkilerini Başbakan Haniye devralmıştı. Ancak bu açıklama çatışmaları durdurmaya yetmedi.
Gazze’de üst düzey bir El Fetih liderinin öldürülmesinin ardından, Hamas ve El Fetih’i yeniden çatışmaya sürükleyen olaylarda önceki gece iki kişi daha öldürüldü. Han Yunus’taki olaylarda, 50 dolayında kişi yaralandı. Gazze’de gece meydana gelen çatışmalarda ölenlerden ikisinin ise Hamas’a yakın bir gazetenin çalışanları olduğu belirlendi. Filistin adlı gazetenin muhabirlerinden Muhammed Abdo’nun, Filistin Ulusal Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı muhafız güçlerince vurulduğu ifade edildi. Abdo ile birlikte aynı gazetenin bir başka çalışanı Süleyman El Aşi de çatışmalarda ağır şekilde yaralanmıştı. El Aşi’nin de hayatını kaybettiği bildirildi. Yerel kaynaklar, her iki ismin gazetede çalışmakla birlikte, Hamas’ın bölge sorumluları arasında yer aldığını öne sürdüler.
Kamp baskını
Hamas’ın İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarının, Gazze şehrinin İsrail ile sınıra yakın bölgesinde ulusal güvenlik güçlerinin bulunduğu bir kampı bombaladığı, ateş açtığı, olayda en az 8 Filistinli askerin öldüğü bildirildi. Çatışmalarda 20 dolayında kişinin de yaralandığı ifade edildi.
İsrail askerlerinin de sınıra doğru kaçan en az 2 Filistinli güvenlik görevlisine ateş açtığı, birinin vurulduğu bildirildi.
Olayın duyulmasıyla birlikte, yaralı ve ölüleri almak üzere kamp bölgesine giden ambulans şoförlerinden biri, yerel Şebab (Genç) radyosuna yaptığı açıklamada, ölenlerin başlarına yakından ateş edildiğini söyledi. Hamas’ın İzzeddin El Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyde ise saldırıyı kendilerinin düzenlediği iddialarını reddetti ve “Bizim alakamız yok” dedi. Ebu Ubeyde, örgüt militanlarının olay yerinden en az bir saat kadar önce çekilmiş olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net