Bu seçimde de Kürtçe yasak

Türkiye yeni bir seçim atmosferine girerken, bölgedeki siyasetçilere “Rojbaş” (Günaydın) ve “Silav ji were” gibi Kürtçe selamlamalar ve Türkçenin dışındaki her kelime yasak.


Türkiye yeni bir seçim atmosferine girerken, bölgedeki siyasetçilere “Rojbaş” (Günaydın) ve “Silav ji were” gibi Kürtçe selamlamalar ve Türkçenin dışındaki her kelime yasak. Siyasi Partiler Kanunu’nun (SPK) birçok maddesi olduğu gibi miting alanlarında, kapalı açık toplantılarda, afiş, pankart, bildiri, plak, ses ve görüntü bantları ile her türlü propaganda malzemesinde Kürtçe yasağı devam ediyor.
Nedeni ise ısrarla korunan Siyasi Partiler Kanunu’nun birçok maddesinde olduğu gibi 81/c maddesi.
Yasaklı madde
SPK’nin “Azınlık Yaratılmasının Önlenmesi” başlıklı 81. maddesinin c fıkrası şöyle: “Tüzük ve programlarının yazımı ve yayınlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçeden başka dil kullanamazlar; Türkçeden başka dillerde yazılmış pankartlar, levhalar, plaklar, ses ve görüntü bantları, broşür ve beyannameler kullanamaz ve dağıtamazlar; bu eylem ve işlemlerin başkaları tarafından da yapılmasına kayıtsız kalamazlar. Ancak, tüzük ve programlarının kanunla yasaklanmış diller dışındaki yabancı bir dile çevrilmesi mümkündür.”
Her şey yasak
Yasağa uymayanları ise, tıpkı geçmişteki gibi ciddi sıkıntılar bekliyor. Geçmişte DTP geleneğindeki siyasetçilere yönelik uygulanan yasak, 22 Temmuz’da düzenlenecek genel seçimlerde uygulanırsa, mitinglerde Kürtçe selamlama, Kürtçe konuşma, Kürtçe afiş, pankart, döviz vb. görsel malzemeler Kürtçe şarkı çalmak suç sayılacak. Yasağa uymayanları 6 aydan az olmamak şartıyla hapis cezası bekliyor.
DTP: Yasa değişmeli
Yasağı değerlendiren bölge siyasetçileri, AKP dışında yasağın kaldırılması taraftarı.
DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, yasanın antidemokratik niteliğine dikkat çekerek, değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Kürt halkı gerçekliğinin artık görülmesi gerektiğinin altını çizen Aydoğdu, “Halkın büyük bir kısmı Türkçe bilmiyor ve Türkçe anlamıyor. Kendisini Kürtçe ifade etmek istiyor. Köylere gittiğimizde insanlara kendi anadilimizi ve hedeflerimizi anlatamayacağız. Bizi anlamayacaklar. Bu aşamada çok ciddi bir sıkıntıdır” diye konuştu
AKP: Yasaya uyarız
AKP Diyarbakır İl Başkan Vekili Mahsum Özbek, Kürtçe propagandayı yasaklayan maddeyi şu şekilde değerlendirdi: “YSK’nin aldığı karara saygı göstermek gerekiyor. Ancak, Türkçeyi bilmeyen birçok yerimiz vardır. Buradaki insanlarla iletişim sağlamak için mahalli dili konuşmak gerekiyor. İnsanlarımız bazı noktalarda Türkçe bilmiyor. Türkçeyi bilmeyen birçok bölgemiz var. Bu durumda buna izin verilmesi elbetteki olumlu olacaktır. Devletin aldığı kararlara saygı göstermek gerekiyor. Biz yasalar neyi uygun görürse, yasalar nasılsa ona göre hareket ederiz.”
CHP: Yasa sıkıntılı
CHP Diyarbakır İl Başkanı Medeni Öz ise, bölge halkının genelde Türkçe bilmediğine ve Kürtçe konuştuğuna dikkat çekerek, “Burada tabii büyük bir sıkıntı var. Mevcut yasalarda maalesef Siyasi Partiler Kanunu’na göre mitinglerde Kürtçe propaganda yapmak yasaklanmış. Bu bölge için sıkıntıdır. Ama yasadır, uymak gerekiyor. Biliyorsunuz; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir sadece yazmış olduğu davetiyeden dolayı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı. Bu yasa olduğu sürece sıkıntı yaşanır. Bu yasanın değişmesi gerekiyor. Biz mitinglerde Türkçe konuşuyoruz, ama mahallelere, köylere gittiğimizde halkın arasında Kürtçe konuşuyoruz. Bu sıkıntıların aşılması için yasaların değişmesi gerekiyor” dedi.(Diyarbakır/DİHA)
Veli Ay
www.evrensel.net