16 Mayıs 2007 00:00

Antidemokratik seçim uygulamalarına karşı ortak tavır

Malatya’da EMEP, ÖDP, DTP, İKP, İHD, TMMOB, Mazlum-Der, SES, Tüm Bel-Sen ve Tek Gıda-İş, seçimlere yönelik ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamayı okuyan İHD yöneticisi Abbas Uğurlu, demokratik bir seçim sürecinin gerçekleşmesi için yüzde 10 barajının kaldırılması ve bağımsız adaylara yönelik antidemokratik uygulamalara son verilmesini istedi.

Paylaş

Malatya’da EMEP, ÖDP, DTP, İKP, İHD, TMMOB, Mazlum-Der, SES, Tüm Bel-Sen ve Tek Gıda-İş, seçimlere yönelik ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamayı okuyan İHD yöneticisi Abbas Uğurlu, demokratik bir seçim sürecinin gerçekleşmesi için yüzde 10 barajının kaldırılması ve bağımsız adaylara yönelik antidemokratik uygulamalara son verilmesini istedi.
Malatya’daki siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri İHD Malatya Şubesi’nde bir araya gelerek son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler. İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan İHD şube yöneticisi Abbas Uğurlu, son gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirterek, “Halk iradesinin iki kutup ekseninde baskılandığı bir dönemde, baskın bir seçime sürükleniyoruz. Samimiyetten yoksun demokrasi tartışmaları esnasında seçim barajı indirilmediği gibi, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında gösterilmesi gibi halk iradesinin sandığa yansımasını önleyecek yeni bir engel daha çıkarılmıştır” dedi.
Uğurlu, bölgede yaşanan operasyonlara da değinerek “Seçim sürecine girerken, sınırda, büyük bir operasyon için hazırlıklar yapılmaktadır. Tek taraflı ateşkese rağmen son aylarda operasyonların şiddeti artarak sürmektedir ve evlere cenazeler gelmeye devam etmektedir. Şiddet politikaları nedeniyle çok şey kaybettik. Yıllardır binlerce insanımız öldü, sosyal dokumuz tahrip oldu. Yaşadığımız acılar, yeri doldurulamayacak kayıplar göstermiştir ki, şiddet çözüm getirmiyor. Demokratik siyaset zihniyetinin yerleşebilmesi için, şiddetin her türünün reddedilmesi ve savaş dilinin bırakılması gerekiyor” diye konuştu.
Yüzde 10 barajı kaldırılsın
Silahların gölgesinde, halk iradesinin serbestçe sandığa yansıdığı demokratik bir seçimin gerçekleşmesinin imkanı olmadığını belirten Uğurlu taleplerini şöyle sıraladı: “Nüfusun geniş bir kesiminin iradesinin parlamentoya yansımasını engelleyen yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istiyoruz. Bağımsız adaylara yönelik antidemokratik düzenlemenin geri çekilmesini istiyoruz. 18 Mayıs’ta tek taraflı ateşkesi sona erdireceğini açıklayan PKK’ye ateşkesin sürdürülmesi için çağrı yapıyoruz. Hükümete, operasyonlara ve çatışmalara son vermesi, seçimlerin çatışmasız-barışçı bir ortamda yapılması yönünde adım atması için bir kez daha çağrı yapıyoruz.” (Malatya/EVRENSEL)
DTP’li kadınlar seçime hazır

DTP Kadın Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 10 seçim barajı ve bağımsız adayların birleşik oy pusulasında gösterilmesi kararını eleştirdi. Açıklamada, “Partimiz DTP, bağımsız adaylarla seçime girme kararı almıştır. Biz kadınlar da korku, tehdit ve hilelerle örülen bu politikaları boşa çıkarmak, seçim sandığından halkın gerçek iradesini yansıtan sonuçlar almak için bu seçim sürecine aktif olarak müdahil olma kararındayız” denildi.
DTP tüzüğünün kadın adaylara yüzde 40 kota uygulanmasını öngördüğüne işaret edilen açıklamada, 22 Temmuz seçimlerinde DTP tarafından desteklenen bağımsız adayların yüzde 40’ının kadınlardan oluşacağı hatırlatıldı.

Bağımsız adayları destekleme komisyonu oluşturuldu

DTP’nin bağımsız adaylarla seçime girme kararı almasından sonra içinde kitle örgütü, kadın ve gençlik temsilcileri ile DTP yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişilik komisyon oluşturuldu.
DTP Genel Merkezi’nde komisyon adına açıklama yapan Cihan Deniz, komisyonun 15-20 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da DTP Genel Merkezi’nde aday adayların başvurularını kabul edeceğini bildirdi.
Bağımsız Adayları Destekleme Komisyonu’nda şu isimler yer alıyor: Diyarbakır Sivil Toplum Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Deniz, Hüsnü Albay, Nesrin Deniz, DTP Eşbaşkan Yardımcısı Mustafa Sarıkaya, DTP Kadın Meclisi Üyesi Türkan Yüksel, DTP Gençlik Meclisi Sözcüsü Yücel Genç, DTP MYK üyesi Kamuran Yüksek, DTP Kadın Meclisi üyesi Çimen Işık, Gökkuşağı Kadın Derneği Yöneticisi Leyla Deniz, DTP Yerel Yönetimler Komisyonu üyesi Bayram Altun, DTP Disiplin Kurulu üyesi Sadun Doğan, Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyesi Müzeyen Güneş, Esma Güler, Melik Şengül ve Mehmet Taş.
Kemal Gültekin
ÖNCEKİ HABER

‘Kürtlerin 3 lideri var’ diyen Zana ifade verdi

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa