Fotoğraf: Evrensel

Nükleer yasa için Sezer’e başvuru

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), nükleer santral yapımına olanak sağlayan “Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun”un TBMM’ye geri gönderilmesi talebiyle Cumhurbaşkanı’na başvuru yaptı.


Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), nükleer santral yapımına olanak sağlayan “Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun”un TBMM’ye geri gönderilmesi talebiyle Cumhurbaşkanı’na başvuru yaptı.
EGEÇEP Dönem Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı, nükleer lobinin isteği ile ve yangından mal kaçırırcasına çıkartılan bu yasaya engel olunması gerektiğini belirterek oluşturulacak güçlü bir kamuoyu baskısı ile bunun başarılabileceğini dile getirdi.
22 Temmuz’da seçime gidiliyor olmasını “bir şans” olarak değerlendiren Cangı, Cumhurbaşkanı’nın yasayı geri göndermesi halinde ve kamuoyu baskısı ile birlikte, yasanın bu dönem çıkmasının engellenebileceğine dikkat çekti.
‘Çernobil de bir marka oldu’
Önceki gün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderilen başvuru dilekçesinde, 1986 yılındaki Çernobil kazasına ve sonuçlarına vurgu yapan Cangı, “O günkü yöneticiler, televizyon ekranından çay içerek çayda radyasyon olmadığını göstermeye çalıştılar, elbirliği içinde yaşamımızı tehdit eden tehlikeyi bizden gizlediler. Şimdi de bu yasa çıkmadan önce ‘Nükleer santral kurarak Sinop’u marka yapacaklarını’ söylediler. Çernobil de bir marka oldu; yıllar içinde yüz bin kişinin ölümüne yol açan bir facianın markası…” dedi. Türkiye’nin yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından kendi gereksiniminin üzerinde bir zenginliğe sahip olduğunu dile getiren Cangı, bu gerçeğe rağmen tümüyle dışa bağımlı ve çok pahalı bir enerji kaynağı olan nükleer enerjide ısrar edilmesinin kaygı verici olduğunu kaydetti.
Cangı, “Bugüne kadar başta Çernobil olmak üzere yüzden fazla kaza olduğu bilinen, dışa bağımlı, her yıl yaklaşık 2 milyar dolar lisans ücreti ödeyeceğimiz, atıkları yüzlerce yıl radyasyon yaymaya devam edecek olan nükleer güç santralları macerasından vazgeçilmelidir. Ülkemizde konunun uzmanı bilim insanları ile meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve halkın büyük çoğunluğu, nükleer güç santrallarının kurulmasına karşı çıkmaktadırlar. Yasayla, karşı çıkılan santrallardan üretilen enerji zorla satılmak istenmektedir” dedi. Cangı, kurulması öngörülen nükleer güç santrallarının “çevre sağlığı ve canlı yaşamı için büyük riskler taşıdığı”nın ortada olduğunun altını çizerek Cumhurbaşkanı Sezer’den, yasanın tekrar görüşülmesi için Meclis’e iadesini istedi. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net