Benice Gümrükçüoğlu’dan ‘Fotomorfoz’ resimleri

Ressam Benice Gümrükçüoğlu’nun, fotoğraf üzerine grafiti çizimleri ve bilgisayar efektleriyle ortaya çıkardığı “Fotomorfoz” isimli sergisi, Ankaralılara sunuldu.


Ressam Benice Gümrükçüoğlu’nun, fotoğraf üzerine grafiti çizimleri ve bilgisayar efektleriyle ortaya çıkardığı “Fotomorfoz” isimli sergisi, Ankaralılara sunuldu. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde önceki akşam açılışı gerçekleştirilen sergi, Gümrükçüoğlu’nun denemeleri diye de nitelendirilebilecek eserlerinden oluşuyor.
Gümrükçüoğlu, ABD-New York şehrinin Time Square Meydanı’nda fotoğraflar çekmiş. Dünyaya hükmeden ABD’nin önemli merkezlerinden biri olan meydan fotoğrafları, simgeleşmiş markaların toplandığı karelerden oluşuyor. Gümrükçüoğlu, çektiği fotoğraflarda istediği karelere ulaşamadığı için fotoğrafların üzerinde oynamaya başlamış.
20 Mayıs’a kadar sürecek
Kendine “Tuval üzerinde fotoğrafı nasıl büyütürüm” diye sormuş ve araştırmaya başlamış. Fotoğraf üzerinde, büyütmeden renk ayarına birçok özel efekt çalışması yaptıktan sonra grafiti çizimler ekleyerek resmini ortaya çıkaran Gümrükçüoğlu, “Fotoğraf fantezisiyle resmin fantezisini nasıl üst üste koyarız” sorusuna da yanıt aradığını ve böylece “Fotomorfoz”u yarattığını kaydediyor. Resim ve fotoğraf eğitimi almamış olmasına karşın 1974’ten beri resim yapan Gümrükçüoğlu’nun sergisi, 20 Mayıs’a kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izlenebilir. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net