16 Mayıs 2007 00:00

Mücadeleye devam

Sanat yaşamında 25 yılı geride bırakan sanatçı Ferhat Tunç, bazı güç odaklarının, Türkiye’nin demokratik ve aydınlık bir geleceğe doğru yürümesini engellemeyi sürdürdüğünü söyledi.

Paylaş

Sanat yaşamında 25 yılı geride bırakan sanatçı Ferhat Tunç, bazı güç odaklarının, Türkiye’nin demokratik ve aydınlık bir geleceğe doğru yürümesini engellemeyi sürdürdüğünü söyledi.
Bir konserinde, “Ölen askerler için de, gerillalar için de yüreğim yanıyor” dediği için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan sanatçı Ferhat Tunç, tüm baskılara karşın barış talebini dile getirmeye devam edeceğini ifade etti.
Çok sayıda aydın ve sanatçının katılımıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Ferhat Tunç, “Mücadeleye devam beyanımdır” başlıklı 4 sayfalık bir metin okudu.
“Ben laylaylom şarkılar söyleyen bir sanatçı değilim” diyen Tunç, sanat yaşamı boyunca ezilenlerin, haksızlığa-adaletsizliğe uğrayanların ve ‘öteki’ görülenlerin sesi ve sözü olmaya çalıştığını vurguladı. Hakkında açılan dava ve tehditlerin nedeni ve kaynağının da, kendisinin takındığı bu tavır olduğunu kaydeden Tunç, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Bazılarının mantığına göre, şarkılarımı söyleyip, yerimde rahatça oturmam gerekiyor. Başka bir Ferhat Tunç olmamı benden kim, nasıl isteyebilir? Bu coğrafyada bir Kürt sorunu vardır. Bu sorunu ben çıkarmadım veya bu sorun, Sayın Başbakan’ın bir ara söylediği gibi ‘Biz düşündüğümüz için vardır’ denilebilecek bir sorun da değildir. Tarihsel toplumsal temelleri vardır. Ülkemizde bir Kürt sorunu varsa, bunun sorumlusu, bu coğrafyanın köklü halklarından biri olan Kürtleri diliyle, kültürüyle, varlığıyla yok sayan, inkar eden resmi ideolojiden başkası değildir.”
‘Suçsa kabul ediyorum’
Özgür Gündem gazetesinde yazdığı bir köşe yazısından ve Er Coşkun Kırandi’yi teslim alan grup içerisinde bulunmasından dolayı hakkında çeşitli davalar açıldığını ve bu davaların duruşmalarının halen devam ettiğini hatırlatan Ferhat Tunç, son olarak İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldığını söyledi. Dava iddianamesinin, 22 Temmuz 2006’da Alanya’da verdiği bir konserde yaptığı konuşmadan adeta cımbızlanarak seçilen sözlere dayandırıldığını anlatan Tunç, şu değerlendirmede bulundu: “ ‘Ölen askerler için de, gerillalar için de yüreğim yanıyor’ dediğim için suç işlediğim öne sürülüyor. Eğer bu bir suç ise ben bu suçu huzurunuzda kabul ediyorum. Ve yine huzurunuzda diyorum ki, Artık yeter! Ölen askerler için de, gerillalar için de yüreğim yanıyor! Kürt sorununu barışla, demokrasiyle çözelim ve akan kan artık dursun! Türkiye’nin geleceğini karanlığa boğmayın!”
Kendisine yönelik tehditlerin ve açılan davaların, günlük hayatını sürdürmesini iyiden iyiye zorlaştırdığını anlatan Tunç, “Baskılar bunaltıcı olsa da yılmayacağım. Düşünce ve inançlarımı koruyarak, her zemin ve platformda dile getirmeye devam edeceğim” dedi.
Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tunç, DTP uygun gördüğü takdirde Tunceli’den milletvekili adayı olabileceğini de açıkladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Aydınlar mayın üstünde geziyor

İHD’de düzenlenen basın toplantısına katılan insan hakları savunucusu Akın Birdal, Ferhat Tunç’un ne ilk ne de son düşünce kurbanı olduğunu belirterek, Türkiye’deki aydınların mayınların üzerinde gezindiğini ve bu mayınların üzerine her gün birilerinin bastığını söyledi. Akın Birdal’ın ardından söz alan Sine-Sen Genel Başkanı Yusuf Çetin, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali, Yönetmen Reis Çelik ve İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş da, barış ortamının sağlanması için, Kürt sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladılar.
ÖNCEKİ HABER

Kayıp uçağın enkazı yaylada bulundu

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe - CSKA Moskova: 79 - 75

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa