Masadan tuzlukları kaldırın

Türkiye’de her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Bu oran dünya ortalamasının üstünde. Hipertansiyondan korunmada ise sağlıklı beslenmenin önem taşıdığı bildirildi


Türkiye’de her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Bu oran dünya ortalamasının üstünde. Hipertansiyondan korunmada ise sağlıklı beslenmenin önem taşıdığı bildirildi. Dünya Hipertansiyon Ligi, bugün kutlanan Dünya Hipertansiyon Günü’nün temasını, sağlıklı beslenmenin önemine dikkati çekmek amacıyla “Sağlıklı Yemek, Sağlıklı Kan Basıncı Demek” olarak belirledi.
Dünya Hipertansiyon Ligi’nin üyesi olan, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Çetin Turgan, hipertansiyonun hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını bildirdi.Kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalıkları için en büyük risk faktörü olan hipertansiyonun, dünyada ve ülkede bir salgın hastalık halinde olduğunu ifade eden Turgan, dünyada 1 milyar, Türkiye’de ise 15 milyon civarında kişinin hipertansif olduğunu belirtti.
Şişmanlık ve tuz
Hipertansiyonun toplumda bu kadar sık görülmesinin en önemli nedenleri ise şişmanlık ve aşırı tuz tüketimi. Çok fazla tuz içeren besinler kan basıncını yükseltiyor. Turgan’ın önerisi masadan tuzlukların kaldırılması.
Turgan, normal ve sağlıklı bir kişinin günde 3-4 gramdan fazla tuza ihtiyacı olmadığını söyledi. Günlük 6 grama kadar tuz tüketimi kabul edilebilir seviyede. Yüksek kalorili besinler şişmanlığa bu da hipertansiyona yol açıyor.
Turşu, ev tarhanası ve ev makarnası gibi geleneksel gıdalarda ve fast-food denilen yiyeceklerde yüksek miktarda gizli tuz bulunduğuna işaret eden Turgan, bunlardan kaçınılmasını önerdi. (TOPLUM YAŞAM)
Tuzu azaltmak için

Daha az tuz tüketmek için ise bazı öneriler şöyle:
 • Çoğunlukla taze yiyecekler yenilmeli,
 • Hazır yiyecekler seçilirken beslenme ögeleri okunmalı,
 • Hazır ve dondurulmuş gıdaların çok fazla tuz içerdiği unutulmamalı. Buna göre, hazır çorbalar, konserveler, et ve balık ürünü içeren katkı maddeleri, çeşitli peynir türleri, hazır paketlenmiş ve dondurulmuş yiyecekler, ketçap, hardal, soya sosu ve salata sosu gibi çeşniler çok az tüketilmeli,
 • Yemek pişirirken tuz azaltılmalı, sofrada tuzluk bulunmamalı,
 • Yemeklere tuz yerine limon suyu, sirke, taze sarımsak, nane, baharat gibi çeşniler eklenmeli,
 • Turşu ve tuzlu kuruyemişlerden kaçınılmalı,
 • Tuzsuz kraker, patlamış mısır veya kuruyemiş seçilmeli,
 • Hazır ve restoran yapımı yiyecekler çok az tüketilmeli,
 • Yiyeceklerin etiketleri okunarak daha az sodyum içeren markalar alınmalı.
  www.evrensel.net