Hükümetle pazarlık başladı

Kamuda çalışan 322 bin işçi adına sürdürülen toplu sözleşme sürecini seçimden önce bitirmek isteyen Türk-İş yönetimi dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile ilk görüşmeyi yaptı.


Kamuda çalışan 322 bin işçi adına sürdürülen toplu sözleşme sürecini seçimden önce bitirmek isteyen Türk-İş yönetimi dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile ilk görüşmeyi yaptı. Şahin, üçüncü kez bir araya geldiklerini, ilk ikisinde karşılıklı anlayış içerisinde TİS’i imzaladıklarını, bu dönem de aynı şekilde mutabakata varacaklarını umduğunu söyledi.
Kılıç da kamuda 322 bin 921 işçi adına TİS için burada olduklarını belirterek, “Sayın Başbakan yardımcımız lütfetti randevu verdiler” diye teşekkür etti.
Türkiye’de istikrar paketlerinin yürütüldüğü bir dönemde, çalışanların alım gücünün korunmasını isteyen Kılıç, geçmişte diyalog içinde TİS imzaladıklarını, bu kez de aynı anlayışla sonuçlanmasını umduklarını söyledi. Türk-İş yönetimi, Başkanlar Kurulu ve Koordinasyon Kurulu olarak TİS’in masa başında sonuçlanması ilke ve hedefinde olduklarını savunan Salih Kılıç, “Önümüzdeki sıcak günlerde, seçim arefesinde işçilerimiz bir müjde bekliyor” diye konuştu.
Seçim ekonomisi uygulamayacağız!
Bakan Şahin’ de “ekonomiden sorumlu bakan arkadaşlarımız sık sık bir cümle kullanıyorlar. ‘Biz seçim ekonomisi uygulamayacağız’ diye. Bu cümle benim işimi biraz zorlaştırsa da mutabakata varacağımıza inanıyorum” dedi. Kılıç da mesajı aldıklarını belirterek teşekkür etti.
Kılıç DİSK’in kamuda herhangi bir işyeri olmadığını öne sürerken, Bakan Şahin kendisine iletilen notta, 231 işyerinden 220’sinde Türk-İş’in, 7’sinde Hak-İş, 2’sinde de DİSK’in örgütlü olduğunu söyledi. Kılıç da DİSK’in kamudaki örgütlülüğünün yüzde 1’i bile bulmadığını savundu.
Seçimin yaklaştığının hatırlatılması üzerine Şahin, işçi ve memurların sosyal, ekonomik haklarını verirken alım güçlerini düşürecek, enflasyonun altında zam vermemeye özen gösterdiklerini ileri sürdü. Şahin bu yılki TİS’de de aynı anlayışla hareket edeceklerini belirtirken, çok daha fazla vermek istediklerini, ancak enflasyonla mücadele kararlılıklarının geçmişteki kayıpları karşılayacak oranda fazla vermelerine imkan vermediğini ileri sürdü. Kılıç ve arkadaşları ile geçmişte TİS’leri “Son derece dostane, samimi ve açık bir şekilde” yürüttüğünü, son derece zevk de aldığını belirten Şahin, aynı anlayış içerisinde anlaşabileceklerini söyledi.
Memurla kıyasladı
Elindeki, kamuda çalışan işçilerin eline ortalama, 1.699-1.700 YTL geçtiğine ilişkin not olduğunu aktaran ve “Memurların üzerinde bir rakam” diyen Şahin, memurlarla kıyaslandığında oldukça yüksek olduğunu, TİS sürecinde bunu bir miktar daha artırmaya gayret edeceklerini savundu. Şahin’e cevap veren Kılıç, verilen rakamların giydirilmiş olduğuna ve işçi ile memurların kıyaslanmasının yanlışlığına vurgu yaptı.
Açıklamanın ardından görüşme basına kapalı olarak bir saate yakın sürdü. Görüşmede bir sonraki görüşmenin 30 Mayıs’ta Türk-İş’te yapılması kararlaştırıldı.
Türk-İş’in talebi
Türk-İş Genel Başkanı Kılıç, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, zam taleplerini ilettiklerini, birinci 6 ay için yüzde 15 artı yüzde 5 refah payı; ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de enflasyon artı yüzde 5’er refah payı istediklerini bildirdi.
Geçici işçilerle ilgili uygulama yönetmeliğinde bir problem olduğunu ifade eden Kılıç, bu problemin de çözülmesi yönündeki taleplerini Şahin’e ilettiklerini kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net