Postacıdan Başbakan’a mektup var!

Üzerlerindeki yük her geçen gün artan ve sürekli saldırıya uğrayan PTT emekçileri, Başbakan Erdoğan’a mektup göndererek sorunlarının çözülmesini istedi.


Üzerlerindeki yük her geçen gün artan ve sürekli saldırıya uğrayan PTT emekçileri, Başbakan Erdoğan’a mektup göndererek sorunlarının çözülmesini istedi.
Posta İşleme Merkezi önünde toplanan Haber-Sen üyesi kamu emekçileri adına açıklama yapan İzmir Şube Başkanı Ali Yılbaşı, PTT çalışanlarının personel eksikliği başta olmak üzere pek çok sorunla boğuşarak hizmet üretmeye çalıştığını ifade etti.
PTT’nin ülke genelinde istihdam etmesi için belirlenen norm kadro sayısının 49 bin 839 olduğunu ancak kurumda sadece 30 bin 79 kişi çalıştığını ifade eden Yılbaşı, “Bu da gösteriyor ki 19 bin 760 eksik personelle çalışıyoruz. Yani 5 kişinin yapması gereken işi 3 kişi yapıyoruz” dedi. Hiçbir yatırım yapılmadan kurum tarafından yeni hizmetlerin devreye sokulduğunu ifade eden Yılbaşı, fazla çalışılan her saat için PTT çalışanına 85 kuruş gibi komik bir rakam ödendiğini dile getirdi. Yine PTT çalışanlarının Kefalet Sandığı’nda biriken 252 trilyonunun yüzde 70’inin PTT Genel Müdürlüğü’ne, yüzde 30’unun ise Maliye Bakanlığı’na aktarıldığını belirtti. Paranın asıl sahiplerinden olan 24 bin 500 PTT çalışanına ise 19 trilyon ayrıldığını kaydeden Yılbaşı, “Trilyonlarca liralık nemalarımıza el konuldu” dedi.
Kıyafet konusunda da sürekli sorun yaşadıklarını dile getiren Yılbaşı, hâlâ geçen yılın yazlık kıyafetlerinin verilmediğini belirtti. PTT şubelerinde güvenlik önlemleri yetersiz olduğu için sürekli soygunlar yaşandığını ifade eden Yılbaşı, gaspçıların silahlı saldırılarına uğradıklarını dile getirdi.
Bu sorunlarını 9 Mart 2007’de Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiklerini ancak geçen süre içerisinde sadece laf üretildiğini çözüm için herhangi bir adım atılmadığını belirten Yılbaşı, “Çağdaş bir PTT’de sağlıklı güvenli insana yaraşır ortamlarda çalışmak ve vatandaşlarımıza en iyi ve hızlı biçimde hizmet götürmek istiyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından posta dağıtıcılarının sorunlarını ve taleplerini içeren mektuplar Başbakan’a gönderildi. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net