Erdoğan’dan CHP’ye ağır eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’yi, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini ve Meclis’i kilitlemekle suçladı. Partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan, 22 Temmuz’da millete gidileceğini, er meydanında kimin dürüst pehlivan olduğunun anlaşılacağını söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’yi, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini ve Meclis’i kilitlemekle suçladı. Partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan, 22 Temmuz’da millete gidileceğini, er meydanında kimin dürüst pehlivan olduğunun anlaşılacağını söyledi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı, seçim meydanlarında halka şikayet edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Olup biten her şeyi, milletimiz ayan beyan gördü. Kimlerin halka güvenmediği açık açık ortaya çıktı. Başta CHP olmak üzere ve diğer partiler, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde iyi bir demokrasi sınavı veremediler” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, konuşmasının neredeyse tamamını CHP’yi eleştirmeye ayırdı. CHP’yi ve Deniz Baykal’ı ağır sözlerle eleştiren Erdoğan, “Aziz milletimize gidiyoruz. Sözlerimizin ardında durduğumuzun şahidi, 70 milyon insanımızdır. 22 Temmuz’da çok daha yüksek basamaklara çıkacağız” dedi.
Hesabını verecekler
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde “Meclis’i kilitleyen CHP’nin hesabını” meydanlarda vereceklerini söyleyen Erdoğan, “Bunların, hak ettikleri cevabı halktan alacakları şimdiden aşikardır. Milletin tercihlerini bir tehlike olarak görenler, milli iradenin ne demek olduğunu görecekler. Sandıkta görecekler. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Meclis çatısı altında gösterilen tavır millete, milli iradeye gösterilen tavırdı” diye konuştu.
“Bunlar, ‘Millet seçerse rejim tehlikeye girer’ demişlerdir. Bu alışkanlık, CHP’de eskiden beri var. Bunlar, il başkanlarını vali yapacak kadar demokratlar. Bunlar, bu parlamento içinde seçime bile tahammül etmiyor. Bana göre bunlar demokrasiyi hazmetmiş değiller” diyerek ağır ithamlarda bulunan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de millete gideceklerini belirterek Köşk’te bekleyen Anayasa paketiyle ilgili “Veto edilirse, yeniden göndeririz” mesajı verdi.
CHP’yi düşük seviyeli siyaset yapmakla suçlayan Erdoğan, “Milletten korkan, millet iradesini küçümseyenler; cumhuriyetçi, demokratik ve çağdaş olabilir mi? Cumhurbaşkanlığı seçim süreci boyunca bunların ölçüsüz tavırlarını kabul etmemiz mümkün değil. Düşük seviyeli, iftiracı zihniyete bırakacak değiliz. Kapkaççı taktiklerle siyaset yapılamaz. CHP liderinin konuşmalarına bakın, birlik beraberlik mesajı mı veriyor, kamplaşma mesajı mı veriyor belli değil” diye konuştu.
Millete anlatacağız
Erdoğan, milletvekillerine “Önce dik durmalıyız” diyerek seçim meydanlarında CHP’yi halka şikayet etmeleri konusunda telkinlerde bulundu. “Meclis ortaoyunu yeri değil. Bir maddeye bin 600 önerge veriliyor, böyle bir mantık olur mu? Ama bunları millete siz anlatacaksınız. Milletimize, seçim meydanlarında her şeyi anlatacağız. Nasıl engellendi hepsini anlatacağız. Engellemeler olmasıydı, milletin kasasına o para girseydi, şimdi o faizleri ödememiş olacaktık” diyen Erdoğan, AKP iktidarı süresince CHP’nin, hiçbir konuda kendilerine katkı ve öneri getirmediğini söyledi.
Erdoğan’ın konuşması sırasında izleyicilerden bir partilinin, “Sayın Başbakanım, Türkiye’de iki tane şampiyon var; bir tanesi Fener, diğeri AKP’dir” sözleri, salonda alkışlarla karşılandı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net