Yargıtay’ın bozma kararı sürpriz olmadı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Şemdinli davası kararını bozması, müdahil avukatlar, milletvekilleri ve mağdurlar tarafından tepkiyle karşılandı.


Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Şemdinli davası kararını bozması, müdahil avukatlar, milletvekilleri ve mağdurlar tarafından tepkiyle karşılandı. Tepkilerin ortak noktası ise, kararın “sürpriz olmadığı” yönündeydi.
Şemdinli davası müdahil avukatlarından Cüneyt Caniş, “Türkiye’nin gündemini sarsan bir olayda, yargılama sürecinden halen umutluyuz, umudumuzu yitirmiyoruz’’ dedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Şemdinli olaylarıyla ilgili davada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz hakkındaki kararı, ‘’eksik soruşturma ve görevli mahkeme’’ yönünden bozmasıyla ilgili gazetecilere açıklama yapan müdahil avukatlarından Cüneyt Caniş, yargılama sürecinin devam ettiğini, davanın kendileri açısından henüz sonuçlanmadığını belirtti.
Olayla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan soruşturmada ve Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dava esnasında yaptığı incelemede herhangi bir eksiklik bulunmadığını belirten Caniş, şunları söyledi: ‘’Yargılamanın ilk anından itibaren adil yargılamaya ya da bağımsız yargıya müdahale anlamına gelecek birtakım olaylar yaşandı. Bizler sonucun az çok nereye gideceğini tahmin edebiliyorduk. Ancak yargılama halen sürüyor. Yargıtay’ın gerekçeli kararı elimize geçtiği zaman daha ayrıntılı beyanda bulunacağız. Türkiye’nin gündemini sarsan bir olayda yargılama sürecinden halen umutluyuz. Umudumuzu yitirmiyoruz.”
‘Genelkurmay hedef gösterdi’
Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Şemdinli davasının Genelkurmay başta olmak üzere Türkiye’deki iktidar odaklarının müdahalesi anlamında örnek bir dava olduğunu söyledi. 12 Nisan’da Genelkurmay Başkanı’nın “Şemdinli de bir hukuk cinayeti işlenmiştir” diyerek bu davayı hedef gösterdiğini ifade eden Tanrıkulu, bu nedenle kararın kendileri için sürpriz olmadığını işaret etti. Tanrıkulu şöyle konuştu: “Biz daha önce mahkemenin verdiği kararı yetersiz bulduk. Ancak Şemdinli vakasıyla kamuoyu vicdanı aydınlanmıştı. Sanıkların arkasındaki güçler konusunda kamuoyunun kuşkusu yok. Sadece faillerin yargılanması yeterli değil. Arkasındaki güçlerin de açığa çıkarılması gerekiyor.”
‘Devletin birliğine yönelik suç işlediler’
Seferi Yılmaz’ın avukatı ve ÇHD Van Şube Başkanı Av. Murat Timur, Yargıtay’dan sanıkların en ağır cezaya çarptırılmaları yönünde talepte bulunduklarını söyledi. Bunun da gerekçesini sanıkların suçüstü yakalanmaları olarak gösterdiklerini belirten Timur, “Burada sanıklar suçüstü yakalanmış ve devletin birliğine yönelik bir suç işlemişlerdir. Ama şimdi ‘eksik soruşturma’ bahanesiyle dosya askeri mahkemeye gönderiliyor. Böyle bir durumda ‘İyi çocuk’ söylemi kullananların karar vermesi hukuksal olmayacaktır. Bu karar tekrar Van’a gelecek. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında direnme hakkı vardır. Böyle bir durumda tekrar Yargıtay’a gidecek. Son kararı Yargıtay Ceza Kurulu verecektir. Beklentimiz kararın onaylanmasıdır” dedi.
‘Kararı bekliyordum’
Esat Canan (CHP Hakkkari Milletvekili): Yargıya olan müdahalelere, yaşanan gelişmelere bakıldığında kararın bozulacağı tahmin edilebilirdi. Ben bekliyordum doğrusu. Zaten Şemdinli davasına başından beri çok ciddi baskılar altında devam edilmiştir. Ben mahkemenin sivil mahkemelerce görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Anlaşılıyor ki yargılama bir zaman daha sürecek.
‘Şaşırtıcı değil’
Seferi Yılmaz (Bombalanan Umut Kitabevi’nin sahibi): Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar eksik bir karardı. Bu adamların örgüt halinde hareket ettikleri gün gibi ortada. Eksik verilmiş ve kamu vicdanını rahatlatmayan böyle bir kararın bile Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuş olması, muhtıranın tartışıldığı bir dönemde bana pek de şaşırtıcı gelmiyor. Bu olayda suçüstü yakalananları ister askeri mahkemede, ister sivil mahkemede yargılayın, bu kişiler suçlu kişiliklerdir. Askeri mahkemenin adil bir yargılama yapacağı konusunda kuşkuluyum. Bir hafta önce Azadiya Welat gazetesinde bu iki astsubayın yayınlanan telefon kayıtları bu kuşkuyu iyice güçlendiriyor. O kayıtlarda bu şahıslar “Kısa zaman içinde çıkacağız” diyorlar. Bunu dediklerine göre birileri bu garantiyi kendilerine vermiştir.
www.evrensel.net