Derbi önlemleri

Süper Lig’de Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yarın Ali Sami Yen Stadı’nda yapılacak derbi maç öncesi İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı.


Süper Lig’de Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yarın Ali Sami Yen Stadı’nda yapılacak derbi maç öncesi İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı.
İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan, Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gökşen ve Fenerbahçe Kulübü yönetim kurulu üyesi Ömer Temelli katıldı.
Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, maçta toplam 2 bin 569 güvenlik mensubunun görev yapacağını ve Galatasaray Kulübü’nün de 250 özel güvenlik görevlisini çalıştıracağını söyledi.
Güngör, müsabakaya ait bileti olmayan hiçbir şahsın stat çevresinde oluşturulan dış arama noktasından içeri alınmayacağını belirterek, “Stat dışında karaborsa ve elden bilet satışına izin verilmeyecek. Kulüpler tarafından kendi seyircilerine toplu ve ücretsiz bilet verilmeyecek” dedi.
Tüm tedbirlerin saat 13.00’ten itibaren alınacağını ve maça toplu gidişlere kesinlikle izin verilmeyeceğini kaydeden Güngör, şöyle konuştu: “Misafir seyirci organizasyonu olmadığından stat kapıları saat 14.00’ten itibaren açılacak. Stadın kapasitesi 23 bin 257 olup, kapasitenin yüzde 5’i olan bin 162 kişilik bölüm Fenerbahçe seyircisine verilecek. Fenerbahçe taraftarlarına eski açık tribünün maraton tarafındaki yer ayrılacak.”
Fatih Gökşen: 3 puana ihtiyacımız var
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gökşen, Fenerbahçe ile yapacakları derbi maçta rakiplerinden çok kendilerinin puana ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Derbi maçının güvenlik toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökşen, Fenerbahçe’nin şampiyonluğu garantilemesine rağmen rakipleriyle yaptıkları derbi maçının dünya literatüründe ön sırada yer alan bir mücadele olduğunu belirterek, “Bu nedenle her iki takımın her zaman olduğu gibi iyi mücadele edeceğine inanıyorum. Puana ihtiyaç duymamızdan dolayı bizim açımızdan daha önemli bir maç. Kazanmak mecburiyetindeyiz” dedi.
Fenerbahçe taraftarını ve yöneticilerini her zamanki gibi Galatasaray’a yakışır şekilde ağırlayacaklarını kaydeden Gökşen, “Ancak alkışlama konusu hakikaten gündeme çok getirildi. Şu anda Türkiyemiz, kulüplerimiz ve yöneticilerimiz bence bu konulara alışkın değil. Bunu bence zamana bırakmalıyız.
Taraftarların, insanların içinden geldiği gibi davranması gerekir. Her iki takımın taraftarı için hayırlı ve kazasız bir maç temenni ediyorum” diye konuştu.
Ömer Temelli: Galatasaray açısından daha önemli
Toplantıya Fenerbahçe Kulübü adına katılan yönetim kurulu üyesi Ömer Temelli ise derbi mücadelesinin dostluk içinde geçeceğini söyledi.
Galatasaray açısından derbinin daha önemli olduğunu ifade eden Temelli, “Galatasaray’ın bizleri Ali Sami Yen Stadı’nda çok iyi ağırlayacağından eminiz.
Hiçbir problem olmadan maç oynanacak. Dostluğun ön planda olduğu, güzel bir maç diliyoruz” dedi.
Haluk Ulusoy’un Fenerbahçe’nin şampiyonluk kupasını verip vermemesi yönündeki soruyu da yanıtlayan Ömer Temelli, “Ulusoy federasyon başkanıdır. Eğer Haluk Ulusoy kupayı verecekse stadımıza gelir ve verir” diye yanıtladı.
Galatasaraylı taraftarların Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu kutlayıp kutlamayacağı ile ilgili soru üzerine Temelli, “Türkiye daha buna hazır değil. Belki ileride” dedi. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net