İç çatışmalar kısmen durdu

İsrail, Filistin topraklarına füze yağdırırken, Gazze Şeridi ise önceki günlere nazaran sakin bir gün geçirdi.


İsrail, Filistin topraklarına füze yağdırırken, Gazze Şeridi ise önceki günlere nazaran sakin bir gün geçirdi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise dün ilan edilen 4. ateşkesi pekiştirmek amacıyla Gazze’ye yapması planlanan ziyaretten son anda vazgeçti. Abbas’a yakın kaynaklar ziyaretin, İsrail saldırıları ve bazı teknik sorunlar nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. Ülkede 4 gün süren çatışmalarda ölü sayısı 47’ye çıkmıştı. 28’i ağır olmak üzere 210 kişi de yaralanmıştı.
Gazze Şeridi sokakları dün sakinleşirken, sivillerin evlerinde kaldığı ve sokaklarda sadece her iki grubun silahlı güçlerinin devriye gezdiği görüldü.
Önceki gün kayıpların hızla artması üzerine Hamas ile El Fetih, akşam saatlerinde yeni ateşkes bir ilan etmişti. Ancak çatışmalar sürmüş ve en az iki kişi yaşamını yitirmişti.
Ateşkes için gösteri
200 civarında Filistinli ise, her iki grubun da ateşkes ilan etmesi talebiyle gösteri yaptı. Göstericiler, Gazze Şeridi’nin ana caddesinde her iki grubun arasında “canlı kalkan” oluşturdu. Ancak bu sırada havaya ateş açılması üzerine 8 kişi yaralandı. Yaralananlardan birinin küçük bir kız çocuğu olduğu ifade edildi.
Cebaliye’deki büyük aileleri temsil eden yaklaşık 15-20 muhtar da Filistin Başbakanı İsmail Haniye’ye ulaşarak çatışmaların durdurulmaması halinde, Hamas örgütü içindeki çocuklarını çekecekleri tehdidinde bulundu.
Bu arada İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema ise Filistin hükümetinin talep etmesi halinde, Gazze Şeridi’nde “uluslararası barış gücü” konuşlandırılabileceği fikrini ortaya attı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net