‘Nükleere karşı kenetlenelim’

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nce gerçekleştirilen söyleşide konuşan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz,


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nce gerçekleştirilen söyleşide konuşan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz, dünya üzerinde 400’ün üzerinde nükleer santral bulunduğunu bildirerek Türkiye’nin bugüne kadar nükleer santralsız kalmasının, toplumun bu konuda verdiği mücadele açısından “nükleersizlik başarısı” olduğunu kaydetti.
AKP Hükümeti’nin nükleer santral kurulmasına onay veren yasası incelendiğinde, yasayı hazırlayanların kendilerinin de bu konuda bir özgüveni olmadığının görüldüğünü belirten Gündüz, Türkiye’de 1980 yılında başlayan durağanlaşmanın kırılmasında, nükleer santrallara karşı verilen mücadelenin de belirleyici olduğunu dile getirdi.
EMO Ankara Şubesi Başkanı Ramazan Pektaş ise nükleer santralların risk düzeyinin az olduğunu söyleyenlerin demagoji yaptığını söyledi. Pektaş, risk düzeyinin düşük olabileceğini ama bu düşük düzeydeki riskin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak devasa zarar düşünüldüğünde, nükleer santral kurma konusundaki adımların ne kadar tehlikeli olduğunun anlaşılacağını kaydetti.
Pektaş, yasayı hazırlayanların, bir yandan kaza riskinin olmadığından bahsederken diğer yandan yaptıkları düzenlemelerde kaza durumunda neler yapılacağını anlattıklarını belirterek “Hani risk yoktu” diye sordu. Nükleer santrallarda meydana gelebilecek bir kazanın sonucunu düşünerek sigorta şirketlerinin bile santralları sigortalamadığını söyleyen Pektaş, nükleer santralların, enerjiyi pahalı hale getireceğini, kurulumu konusunun zorunlu olarak dışa bağımlılığa neden olacağını, radyoaktif ve çevresel açıdan da bir dezavantaj olduğunu kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net