18 Mayıs 2007 04:00

Öğrenciler ‘Hayat’la buluştu

Mersin’de ‘Günümüz medyası ve alternatif medya ‘ konulu panel düzenlendi. Trunç kitap evinde yapılan söyleşiye, Mersin Üniversitesi iletişim ve radyo, sinema, televizyon bölümü öğrencisi 50 genç katıldı.

Paylaş

Mersin’de ‘Günümüz medyası ve alternatif medya ‘ konulu panel düzenlendi. Trunç kitap evinde yapılan söyleşiye, Mersin Üniversitesi iletişim ve radyo, sinema, televizyon bölümü öğrencisi 50 genç katıldı. Söyleşide konuşmacı olarak, Hayat Televizyonu Çukurova Bölge Temsilcisi Halil İmrek ve MEÜ Radyo, Sinema, Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hakan Erkılıç katıldı.
Söyleşide konuşan Halil İmrek, medyanın dördüncü güç olmaktan çıktığını ve birinci güç olmaya başladığını söyledi. Günümüz medyasının uluslararası sermaye ve patronlara bağlı olduğunu belirten İmrek, sermayenin çıkarları yönünde yayıncılık yapıldığını dile getirdi. İmrek, tek kanallı televizyon günlerinin üzerinden yıllar geçtiğini vurgulayarak ‘Teknoloji ilerledi, televizyon yayıncılığı gelişti ve kanal sayısı arttı. Ancak hâlâ tek kanal seyreder gibiyiz. Milyonlarca işçi, emekçi evlerinin başköşesine yerleştirdikleri alıcılarından kendilerine dayatılanı izlemeye mecbur kalıyor’ dedi. Hayat Televizyonu’nun bu tek seslilik karşısında işçi ve emekçilerin halkın sesi olabilmek adına, günümüz medyasına alternatif olarak doğduğunu belirten İmrek, hakkını aramak için alanlara çıkan ve medyada kendisine vatan hainliği kisvesi giydirilen işçinin, memurun, çiftçinin sesini duyurabileceği bir kanal olacağını söyledi.
Mali desteğe ihtiyaç var
Yrd. Doç Hakan Erkılıç ise Türkiye’de alternatif diye nitelendirilecek bir medya olgusunun olmadığını söyledi. Bazı medya kurumlarının kendilerini alternatif olarak lanse etse de içerik olarak bir alternatif medya görevini yapamadığını belirten Erkılıç, “Hayat Televizyonu, anlatılanları yapabilirse gerçekten hem isim olarak hem de içerik olarak alternatif medya olabilir. Anlatılanların hayata geçirilebilmesi çok zor, ama imkansız değil. Çok büyük teknik altyapı gerektiriyor. Bu söylenilenlerin yapılabilmesi için büyük mali desteğe ihtiyaç var. Bunlar sağlanırsa insanların ihtiyaç duyduğu bir televizyon kanalı özlemini giderebilecek bir televizyon kanalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. (MersinEVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bizim sesimize kulak verin

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa