ÖZGÜRLÜK YOLU

 • Ne çeşit bir ülke, bilinen bir terörist grubu başka bir devletin askerlerini ve yetkililerini öldürmesi, sakat bırakması ve kaçırması için silahlandırır, maaşa bağlar ve destekler? Ne çeşit bir ülke bilinen terörist grupları başka bir ülkede kaos, hayat kayıpları ve etnik düşmanlık yaratmak için maaşa bağlayıp silahlandırır?


  Ne çeşit bir ülke, bilinen bir terörist grubu başka bir devletin askerlerini ve yetkililerini öldürmesi, sakat bırakması ve kaçırması için silahlandırır, maaşa bağlar ve destekler? Ne çeşit bir ülke bilinen terörist grupları başka bir ülkede kaos, hayat kayıpları ve etnik düşmanlık yaratmak için maaşa bağlayıp silahlandırır?
  Böylesi sorular ortaya atıldığında genellikle verilen cevaplar Suriye, İran veya belki Suudi Arabistan olur; çünkü bunlar Lübnan’daki Hizbullah’ın veya işgal altındaki Filistin’deki Hamas’ın destekçileri olarak damgalanmıştır.
  (ABD’deki) Medyadaki gümbürtüye bakılırsa yerinde olurdu, ama şimdi bu örneklerden söz etmeyeceğim.
  Ama medya fısıldar, dünya bilir. Bilir ki esas cevap ABD’dir.
  Şubat 2007’de, Londra’da yayınlanan “The Daily Telegraph” gazetesi, ABD’nin şimdilerde İran’daki terörist grupları bu ülkede kaos yaratmaları ve nifak tohumu ekmeleri için desteklediğini haber verdi.
  Şubat 25 tarihli, Kuzey Carolina’daki Asheville Global Report’ta (AGR) yayınlanan bir makale, ABD’nin, Irak’ta üslenen Halkın Mücahitleri gibi, İran’daki rejime karşı kanlı bir direniş gösteren etnik azınlık terör gruplarını gizlice finanse ettiği haberini içeriyordu. Bu grup, CIA’nın “örtülü ödeneği” tarafından desteklenen bir dizi gruptan yalnızca biri.
  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan listeye göre, Halkın Mücahitleri “terörist bir örgüt.” (Belki de yanına * işareti koyup müttefik demeliydiler.)
  İran’da milyonlarca kişilik Fars olmayan azınlık var; yüzyıllardır orada yaşıyorlar ve şimdiki dinci hükümetin boyunduruğu altındalar. En kalabalıkları, Fars çoğunluğun olduğu ülkede sayıları 16 milyona (yüzde 25) varan Araplar. Milyonlarca Kürt var. (Irak ve Türkiye’de olduğu gibi.) Çoğunlukla Pakistan sınırı bölgesinde yaşayan, neredeyse 1 milyona yakın Beluci var. Ağırlıklı olarak Sünni olan Beluciler, “Allah’ın Tugayları” denilen ve 2006 sonlarında 8 İran askerini kaçırıp esir eden ulusal hareketi destekliyorlar.
  AGR’nin haberinde, bu karışıklığı sebebini CIA’ya bağlayan, “Global Security” (Küresel Güvenlik) adlı düşünce kuruluşunun başkanının sözlerine yer verildi.
  Yayınlanan bazı kaynaklara göre, Washington şimdi “Mücahitlerin” tasmasını tamamen bırakıp bırakmamayı tartışıyor ki, böyle bir hareketin gelecekte beklenmedik kötü sonuçları olabilir.
  Ve bunlar, bölgede “istikrarı” tesis etme üzerine zırvalayan adamlar!
  Belki de en çok can sıkan şey (bu ABD destekli teröristlerin hedefi durumundaki İranlıların çektiklerinin dışında ve ötesinde), ABD’nin bir kez daha tarihteki budalalığını tekrar ettiği gerçeği. Onyıllar önce, Afganistan’da Rusya’ya karşı mücahitleri finanse etti ve destekledi. Bu aynı güçler daha sonra El Kaide’ye dönüştü ve Taliban’ın özünü oluşturdu. Şimdi de ABD, bunların İran’daki kardeşlerini destekliyor.
  Bu grupların gerçekten de Şii teokrasisini devireceklerini beklediklerinden değil; ama muhtemel bir ABD veya İsrail saldırısında, bunlar ülke içinde ciddi sosyal ve psikolojik zararlar yaratabilir.
  Amaç mı? İran’ı, nükleer heveslerinden caydırmakmış!
  ABD terörizmi desteklediğine göre, şimdi kendi kendine mi saldırmalı?
  Mumia Abu-Jamal
  www.evrensel.net