AKP binasının önü eylem alanı oldu

Sendikadan istifa etmedikleri için işten atılan işçiler ve yerlerinden kovular seyyar satıcılar, AKP Gaziantep il binasının önünü eylem alanına çevirdi.


Sendikadan istifa etmedikleri için işten atılan işçiler ve yerlerinden kovular seyyar satıcılar, AKP Gaziantep il binasının önünü eylem alanına çevirdi. AKP’nin uygulamalarını protesto eden işçiler ve seyyar satıcılar, sorunlarının çözülmesini istediler. Daha önce sorunlarla ilgilenmeyen il yönetimi, seçimlerin yaklaşması nedeniyle sorunlarının çözüleceği sözünü verdi.
İl binası önünde ilk olarak TÜMTİS üyesi Kevser Turizm işçileri eylem yaptı. İşçilerle görüşen AKP İl Başkanı Ökkeş Eruslu, yine AKP’li olan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüsleri 10 yıllığına kiralayan Kevser Şirketi’nin, işçileri şirkete bine bir oranında ortak yaparak sendikalı olmalarını engellemek istemesinin iyi niyetle bağdaşmadığını ve bunun oyun olduğunu söyledi. Eruslu, şirketin sahibi Hasan Kalkan için “Adamın vicdan ölçüsü zayıf” değerlendirmesinde bulundu.
Belediyenin satış yapmalarına izin vermediği seyyar satıcılar ise il binası önünde kendilerini zincirlediler. Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaları yüzünden canlarından bezdiklerini söyleyen seyyar satıcılar, bir an önce adım atılmasını istediler. Enruslu’nun görüşme talebini kabul etmesi üzerine zincirlerini çözerek eylemlerine son veren seyyar satıcılar, il binasında il başkanıyla görüştü. Yaşanan sıkıntının AKP’ye mal edilmemesi gerektiğini ileri süren Eruslu, belediye yönetiminin AKP’li olmasına karşın “Yaşanan sorun, merkezi hükümetle değil yerel yönetimle ilgili” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)
www.evrensel.net