Volum Denizcilik işçileri kararlı

Volum Denizcilik’te çalışan tersane işçilerinin Dok Gemi-İş Sendikası’nda örgütlenme mücadelesi sürüyor. Patronlar, Um Tersanesi bünyesinde çalışan firmadaki sendikalaşmayı önlemek ve diğer şirketlere yayılmasını önlemek için Volum Denizcilik’i kapatarak burada çalışan işçileri taşerona devretmek istiyor


Volum Denizcilik’te çalışan tersane işçilerinin Dok Gemi-İş Sendikası’nda örgütlenme mücadelesi sürüyor. Patronlar, Um Tersanesi bünyesinde çalışan firmadaki sendikalaşmayı önlemek ve diğer şirketlere yayılmasını önlemek için Volum Denizcilik’i kapatarak burada çalışan işçileri taşerona devretmek istiyor.
Volum Denizcilik’te yaklaşık iki ay önce 5 kişilik bir ekiple başlatılan çalışma sonucu 240 işçinin 140’ı sendikaya üye olmuştu. İşçiler 6 günde yeterli sayıya ulaşmış ancak patron 2 işçiyi ekonomik gerekçeleri ileri sürerek işten atmıştı. Buna karşın Dok Gemi-İş yetki aldı ve patronlarla toplusözleşme masasına oturdu. Şimdiye kadar yapılan iki görüşmeden sonuç çıkmadı. Üçüncü görüşme ise 21 Mayıs’ta yapılacak. Tersanede yaşadıkları sıkıntıları anlatan işçiler, “Zamlarda dengesizlik vardı. Kimine 300, kimine 200 kimine 100 YTL zam yapıldı. Pazar günleri zorunlu fazla mesai var. Pazar gelmezsen pazartesi de gelme diyorlar. Fazla mesai ücretleri 3 ay sonra ve eksik ödeniyor. Ücretler düşük. 550 YTL alan arkadaşlarımız bile var. Bu nedenlerle sendikalaşma çalışmasını başlattık” dediler.
Gerekçe doğru değil
Bu gelişmelerin ardından Um Tersanesi patronu ise ekonomik sıkıntıyı ileri sürerek Volum’un kapatılacağını söylüyor. İşçiler ise bu gerekçenin doğru olmadığını dile getirdiler.
“Patron maddi darlık içinde değil. Yeni yatırımlar yapıyor. Yedek havuz inşa ediliyor. Patron şu anda 900 YTL alan işçilere taşerona geçmeleri halinde 1300 YTL öneriyor. Maddi darlık içindeyse aynı işçilere nasıl daha fazla ücret verebiliyor” dediler.
Başka bir işçi ise şöyle devam etti: “Volum işçilerinin tamamının Um Denizcilik taşeronuna geçeceği söyleniyor. Haklarımızın korunacağı söyleniyor. Öyleyse neden Volum’u kapatmak istiyor. Biz sendikamızda örgütlendik. Toplusözleşme imzalayacağız. Taşerona geçmemiz halinde sendika yetkisini kaybedecek. Sendikalı olarak kalsak dahi sendika yetkisini kaybettiği için toplusözleşme imzalayamayacağız. İşveren daha sonra parça parça sendikalı işçileri atacak.”
Taşerona geçmek istemediklerini söyleyen işçiler, gerekirse işyerinin önüne çadır kurup direneceklerini ve kimseyi içeri sokmayacaklarını dile getirdiler.
Bin kişi çalışıyor
Yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı Um Tersanesi’nde Volum Denizcilik dışında Çoban Metal, Troy Marina, Cold Gemi, Özefe Denizcilik, Bilim Makine, Altıntaş Denizcilik, Salarha Denizcilik gibi birçok firma çalışıyor. Tersane Um Tersanesi ve Hollanda şirketi olan Vol Harding ortaklığında. Taşeron firma olmayan Volum Denizcilik Vol Harding’in şirketi. (Kocaeli/EVRENSEL)
Alacakları duruyor
Gölcük Serbest Bölgede kurulu Admarin Fabrikası’nın Mazban Gemi ile sözleşmesini sona erdirmesi Mazban işçilerini mağdur etti. Admarin Tersanesi’nin başka bir taşeron şirketle anlaşması üzerine işçilerin sözleşmesi feshedildi. İçeride 1.5-2 aylık ücret alacakları ve tazminatları olan işçilere yalnızca bir aylık ücretleri ödendi. (Kocaeli/EVRENSEL)
www.evrensel.net