Tezek satarak 6 nüfusa bakıyor

Siirt’te yaşayan göç mağduru 29 yaşındaki Fatma K, tezek yaparak işsiz eşi ve 4 çocuğuna bakıyor. Köyleri yakıldığı için Eruh’tan kent merkezine göç ettiklerini belirten Fatma K, köylerine geri dönebilmeleri için huzur ve barış ortamının sağlanmasını istedi


Siirt’te yaşayan göç mağduru 29 yaşındaki Fatma K, tezek yaparak işsiz eşi ve 4 çocuğuna bakıyor. Köyleri yakıldığı için Eruh’tan kent merkezine göç ettiklerini belirten Fatma K, köylerine geri dönebilmeleri için huzur ve barış ortamının sağlanmasını istedi.
Siirt’in Eruh ilçesinde yaşayan K. ailesi, 14 yıl önce köyleri yakıldığı için Siirt merkeze göç etmek zorunda kaldı. Çal Mahallesi’ne yerleşen 6 nüfuslu aile, büyük umutlarla geldikleri kent merkezinde işsizlikle karşı karşıya kaldı.
Bunun üzerine Fatma K, iş bulamayan eşi ile çocuklarına bakabilmek için tezek yapıp satmaya başladı. 9 yıldır hayata bu şekilde tutunan Fatma K, mahalledeki ahırlardan topladığı hayvan dışkılarını, tezek haline getirerek satıyor.
Fatma K, tezeğin tonunu kışın 25 ile 30 YTL arasında satıyor. 7, 9, 10 ve 15 yaşlarındaki 4 çocuğa bakabilmek için başka şansının olmadığını söyleyen anne K, “Çocuklarımın aç kalmaması ve okullarını terk etmemesi için bu işe karar verdim. Eşim iş bulamadığı için artık elektrik, su ve kira parasını ödeyemez duruma gelmiştik. Eşimin düzenli bir işi olmadığı için ben de çalışmaya başladım” dedi.
Köyüne dönmek istiyor
Eşinin, yazları fındık ve pamuk toplamak için Batı illerine gittiğini söyleyen Fatma K, şöyle devam etti: “Yaptığımız bu işin yaydığı kokuyu ve bunlardan üreyen sineklerin de çevreyi rahatsız ettiğini biliyoruz. Ancak yapacak başka bir işimiz olmadığı için başka çaremiz de yok. Köyümüz yakılmasaydı ve bu kadar göç yaşanmasaydı, bizler bu durumda olmazdık.”
Fatma K, köylerine geri dönmeleri için barış ortamının sağlanmasını istedi. (Siirt/DİHA)
Musa Aşkara
www.evrensel.net