Samsun mitingi yapıldı

Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan ve İzmir Gündoğdu meydanlarında yapılan cumhuriyet mitinglerinin sonuncusu Samsun’da yapıldı


Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan ve İzmir Gündoğdu meydanlarında yapılan cumhuriyet mitinglerinin sonuncusu Samsun’da yapıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de aralarında bulunduğu 33 sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı tıklım tıklım doldu.
Alanda sık sık “Ne ABD ne AB Tam bağımsız Türkiye”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Çankaya yolları şeriata kapalı”, “Ne mutlu Türküm diyene” sloganları atılırken Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın açtığı “Hepimiz kelleyiz-Çarşı”, “Geldikleri gibi giderler”, “Bu yıl tatil yok sandık var”, “Vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır”, “Bugün Samsun’da yarın sandıktayız”, “Çankaya’yı temiz tuttuk şimdi sıra Meclis’te”, “352 taze yumurtadan cumhurbaşkanı çıktı mı” gibi pankartlar dikkat çekti. Mitingde Karadeniz ezgileri ve marşlar söylendi, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşındı. KESK Samsun Şubeler Platformu da ortak karar alarak mitinge katıldı.
CHP Genel Başkanı Baykal ve DSP Genel Başkanı Sezer de mitinge beraber katıldılar. İki lider, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, mitingde yaptığı konuşmada, “Şeriata karşıyız, bölücülüğe karşıyız. Teröre kurban verdiklerimiz için yanıyoruz. Çocukları katil yapan ırkçılığa karşıyız, darbelere karşıyız” dedi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Saruhan da mitingdeki konuşmasında, “Ant olsun ki yurdun bağımsızlığı ve halkın özgürlüğü için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ise Tandoğan Meydanı’nda başlayan cumhuriyet mitinglerinin sonuncusunun Samsun’da gerçekleştirildiğini belirterek, “Halk işe el atınca demek böyle oluyormuş, çürümüş çatılar, temelsiz çatılar çöküyormuş” dedi.
Baykal: Mitingler görevini yaptı
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ankara’ya hareketinden önce Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda mitingle ilgili yaptığı değerlendirmede “Seçimlere giderken mitingler görevini yaptı” diye konuştu. DSP Genel Başkanı Sezer ise, “Bu meydanlar umutsuzluğu kırdı” dedi. (Samsun/EVRENSEL)
www.evrensel.net