21 Mayıs 2007 00:00

Putin, Merkel’in ikiyüzlülüğüne sert çıktı

Almanya’da bir haftadan fazla bir süredir G8 karşıtlarına yönelik terör estirilirken konu, sancılı geçen Rusya-AB Zirvesi’ne değin taşındı. Zirve kapsamında Rusya’nın Samara kasabasında bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya’da muhalefet liderliğine soyunan dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’un gösteri yapmasının engellenmesini eleştirdi

Paylaş

Merkel, Putin ile yaptığı görüşme sırasında şiddet içerikli gösterilerin engellenmesini anlayışla karşıladığını, ancak Kasparov’un engellenmesine karşı çıktığını belirtti. Merkel, “Ama eğer bir kişi gösteriye katılıyor ve engelleniyorsa, bence bu başka bir şeydir” dedi.
Alman ajansları, Putin’in Merkel’e gösterdiği bu tepkiyi “skandal” olarak niteledi.
AB-Rusya Zirvesi’ni protesto etmek için Samara’ya gitmek isteyen Kasparov, polis tarafından engellenmişti. Kasparov’un başını çektiği “Başka Rusya” hareketi, “Memnuniyetsizlik Gösterisi” adı altında bir eylem düzenlemek istemişti.
Almanya’da gösteriler yasaklanmıştı
Almanya’da iki hafta sonra düzenlenecek olan G8 Zirvesi için bir taraftan olağanüstü önlemler alınmaya devam ederken diğer taraftan Heilegendamm’da gösteri yapılması yasaklanmıştı. Küreselleşme karşıtları, yasağa karşı mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor. Ancak fazla bir değişiklik beklenmiyor.
Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke ise Rusya’da gösteri özgürlüğünden söz eden Merkel’in, Almanya’da gösterilerin yasaklanmasına onay verdiğini hatırlatarak “Almanya’da gösterileri yasaklamak, Rusya’da gösteri hakkı savunmak inandırıcı değil. Rusya’da yapılanın aynısı, şu anda Almanya’da yapılıyor. Haftalar öncesinden gösteriler yasaklandı, göstericiler kriminalize edildi. Bu nedenle Merkel, söylediklerinde samimi değil. Samimi ise Heiligendamm’da G8’e karşı demokratik tarzda yapılacak barışçıl gösterilere izin versin. Gösterilerin yasaklanması, demokrasiye vurulmuş bir darbedir” dedi. (AVRUPA HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Öyle duruyoruz hâlâ’

SONRAKİ HABER

Anadolu Efes, Buducnost'ı 106-68 yendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa