Fotoğraf: AA

Mustafa Ekmekçi anıldı

21 Mayıs 1997’de vefat eden gazeteci-yazar Mustafa Ekmekçi, Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında dostları, yakınları ve gazeteciler tarafından anıldı.


21 Mayıs 1997’de vefat eden gazeteci-yazar Mustafa Ekmekçi, Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında dostları, yakınları ve gazeteciler tarafından anıldı.
Anmaya, Ekmekçi’nin eşi Aldoğan ve kızı Eylem’in yanı sıra, gazeteci Işık Kansu, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Başkanı Ahmet Abakay, Doç. Dr. Doğan Tılıç, gazeteciler Rahmi Yıldırım, Metin Aksoy, yazar Remzi İnanç, Köy Enstitülerinde çalışmış öğretmenler, milletvekilleri Yakup Kepenek ve Fikret Ünlü, TMMOB eski Başkanı Kaya Güvenç, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın’ın da aralarında bulunduğu bir grup katıldı.
Ekmekçi’nin mezarını çiçek bahçesine dönüştüren arkadaşları, meslektaşları, Ekmekçi ve diğer gazeteciler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
ÇGD Başkanı Ahmet Abakay, Ekmekçi’nin, “dar zamanlarda, darbelerde, olağanüstü dönemlerde; yoksulların, sesini duyuramayanların, darda kalanların acil servisi” olduğunu söyledi. Abakay, Türkiye’nin Ekmekçi’nin bıraktığı Türkiye olmadığını belirterek, “Bugün AKP iktidarı ve başbakanı, gazeteci ve yazarlara karşı en fazla baskı uygulanan dönemi yaşatıyorlar. Medya da ağırlıklı olarak bu iktidara kol kanat geriyor, çıkar sağlamaya uğraşıyor. Belki bu tablo seçimlerde değişecek ama bu medya anlayışını hiç unutmayacağız” dedi.
Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı ise Ekmekçi’nin Köy Enstitüleri’nin önemini kavrayıp içselleştirenlerin başında geldiğine işaret etti. Atıcı, bir zamanlar bu toplumun en cesur insanları olan gazetecilerin, iktidarın tehdit ve baskısı karşısında suya sabuna dokunmadan güllük gülistanlık bir ülkede yaşıyormuş gibi köşe yazılarını yazmalarını kabullenemediklerini dile getirdi.
CHP Ankara İl Sekreteri Sait Beyhan Çıngı da Ekmekçi ile 68 kuşağında da beraber olduklarını dile getirerek, onun cesurca, bu ülke ve halk için çalıştığını dile getirdi.
Ekmekçi’nin eşi Aldoğan Ekmekçi ise onun ezilen herkesin yanında olduğunu, insanlık için çalıştığını belirtti. Ekmekçi, “Ölmeden önce ‘Ölürsem, benim için bir kadeh bir şeyler için’ demişti. Öldükten sonra arkadaşlarımızla toplandık. Belediye Başkanı Melih Gökçek bize bir sürpriz yaptı, camiden imamlar yolladı. Kimi ‘gönderelim’, kimi ‘içeri almayalım’ gibi şeyler söyledi. Ben de Mustafa olsaydı ne yapardı? diye düşündüm. O kesinlikle kapıyı açardı. Biz de ‘Hoşgeldiniz’ dedik, içeri aldık” diye bir anısını anlatması, gülümsemelerle karşılandı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net