ABD Müşerref’i maaşa bağlamış

New York Times gazetesi, ABD’nin Pakistan’a, terörle mücadele operasyonlarına destek verdiği için yılda 1 milyar dolar yardımda bulunduğunu yazdı.


New York Times gazetesi, ABD’nin Pakistan’a, terörle mücadele operasyonlarına destek verdiği için yılda 1 milyar dolar yardımda bulunduğunu yazdı.
Gazetenin haberine göre ABD, Pakistan’a bu parayı, Afganistan sınırındaki operasyonlara destek olduğu için veriyor.
Haberde, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in, 8 ay önce El Kaide ve Taliban militanlarının, en çok eylem düzenledikleri sınır bölgelerinde devriyelerin azaltılması kararı vermesine rağmen ABD’nin, Pakistan’a bu parayı vermeyi sürdürdüğü iddia edildi.
Haberde, “Koalisyonu Destek Fonu” adı altında yapılan bu ödemelerin amacının, Pakistan ordusunun harcamalarının karşılanması olduğu belirtildi.
Habere göre Pakistan’a bu amaçla, 5 yılda 5.6 milyar dolar verildi.
Butto ve Şerif dönmekte kararlı
Bu arada Pakistan’ın sürgündeki eski başbakanları Benazir Butto ve Navaz Şerif, 1999 yılındaki darbeden beri ülkeyi yöneten General Pervez Müşerref’in aksi yöndeki açıklamalarına rağmen, yakında ülkeye dönebileceklerini belirttiler.
İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesine demeç veren Butto, her halükarda bu yıl ülkesine geri döneceğini açıkladı.
Butto ayrıca, ABD’nin terörle mücadele savaşında müttefiki olan Müşerref’in, ülkedeki siyasi kriz çözülmezse yabancı müttefiklerinin ve kendi ordusunun desteğini kaybedebileceği uyarısında bulundu.
Benazir Butto gibi Londra’da sürgünde bulunan Navaz Şerif de yakın gelecekte Pakistan’a dönmeyi planladığını bildirdi. Müşerref’in 1999’da askeri darbeyle devirdiği Şerif, “sert demirin bile birkaç hafta ya da ay sonra erimeye başladığını” belirterek “Erimeye başladığı zaman gideceğim” dedi.
Müşerref, yolsuzluk yapmakla suçlanan ve sürgünde yaşayan Butto ile Şerif’in genel seçim için ülkeye dönmelerine izin vermeyeceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net