Fotoğraf: AA

ROGVU’dan dayanışma ziyareti

Rusya Petrol Gaz İşçileri Sendikası ROGVU, 238 gündür grevde olan Petrol-İş üyesi Novamed işçilerini ziyaret etti.


Rusya Petrol Gaz İşçileri Sendikası ROGVU, 238 gündür grevde olan Petrol-İş üyesi Novamed işçilerini ziyaret etti. Genelini kadın sendikacıların oluşturduğu 15 kişilik ROGVU delegasyonunda, sendikanın Rusya birimlerinin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Belarus ve Çeçenya Cumhuriyeti şubelerinden de yöneticiler yer aldı. Antalya Serbest Bölge’deki Fresenius Medical Care Fabrikası önünde karşılanan delegasyon, uluslararası sınıf dayanışmasının önemine dikkat çektiler.
Petrol-İş Genel Sekreteri Mustafa Çavdar otuzdan fazla ülkede faaliyet gösteren Novamed’in bulunduğu her ülkedeki kardeş sendikalar aracılığıyla, mücadeleyi uluslararası sınıf dayanışmasına çevireceklerini belirtti. Çavdar, bölgedeki tüm işçilere sendikaya üye olma çağrısı yaptı.
Örnek bir grev
ROGVU Başkanı Lev Mironov, işçilerin mücadelesini saygıyla selamlayarak sözlerine başladı. Toplusözleşmenin barış yoluyla çözülmesi gerektiğini dile getiren Mironov, buna yanaşmayan patronların geldikleri durumun ise belli olduğunu dile getirdi. Mironov, kendi ülkelerinde sendikal mücadele ve basın yoluyla Novamed işçisinin yanında olacaklarını belirtti. ROGVU Konfederasyon Genel Sekreteri Melik Mirzoyev ise “Yüreğiniz ve bilinciniz, dayanışmayla başarıya ulaşacaktır” diye konuştu. ROGVU Azerbaycan Başkanı Cahangir Aliyev de “Buradaki patronun yaptığı baskılar akıl almaz şeyler. Ama Petrol-İş’in bu işi başaracağından şüphemiz yok. Hâlâ çalışanların da bir an önce sendikaya üye olması gerekir” diye konuştu.
Programı nedeniyle ziyarete katılamayan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise telefonla bağlanarak şunları söyledi: “Çoğu kadın işçilerimizin sürdürdüğü bu grev, örnek bir grevdir. Başarıya ulaşan yolda büyük bir adım da siz Rus sendikacı kardeşlerimizin ziyaretidir. Novamed, artık dünya işçi sınıfına mal olmuş bir grevdir.”
İşçiler, bu ziyaretin kendileri için büyük bir moral kaynağı olduğunu belirttiler. Yaklaşan seçimlerle ilgili olarak da seçim sürecinde kendi sorunlarına daha fazla değinilmesi gerektiğini söyleyen Novamed işçileri, son aylarda Türkiye’de yaşanan siyasi çekişmeleri ‘kayıkçı dövüşüne’ benzetti. Bu süreçte kendilerinden hiç söz edilmediğini dile getiren işçiler, seçimlerde kendi taleplerine yer veren parti ve adayları destekleyeceklerini ifade ettiler. (Antalya/EVRENSEL)
www.evrensel.net