22 Mayıs 2007 00:00

Seçim seferberliği!

DİHA, sınır bölgesindeki 13 bin askerin seçimlerdeoy kullanmak için kayıt yaptırdığını iddia etti

Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi’nin (Kuzey Irak) sıfır noktası Şırnak ve Hakkari’ye 2006 yılından bu yana sevk edilen binlerce askerin 22 Temmuz seçimlerinde oy kullanmak için seçmen listelerine kayıt yaptırdığı iddia edildi. Yasal olarak oy kullanma hakları bulunmayan erlerin bir kısmının subay olarak gösterildiği ve muhtarlara, ikametgahlarını yapmaları için baskı yapıldığı ileri sürüldü.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine göre, 9 Mayıs’ta askıya çıkan seçmen listeleri dün askıdan indi. Seçmenler son gün kayıt yaptırmak için muhtarlıklara başvuru yaparken; DTP’nin en güçlü kaleleri olan Şırnak ve Hakkari’de bağımsız adayların önünü kesmek amacıyla bölgeye sevk edilen binlerce askerin seçimlerde oy kullanmak için kayıt yaptırdığı iddia edildi.
Bolu Dağ Komando Tugayı’na bağlı askerler, özellikle Şırnak merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri ile köylerinde muhtarlar aracılığı ile seçmen kütüklerine isimlerini yazdırırken, birçok askerin ise subay olarak gösterilerek seçimlerde oy kullanmasının sağlandığı ileri sürülüyor.
13 bin kayıt iddiası
Seçmen kütüklerinin askıda olduğu süre zarfında, özellikle Şırnak’ın Çakırsöğüt Tugayı ve İkizce Komando Taburu’nda komando birlikleri komutanları Şırnak merkez muhtarlıklarına gelerek, görevlerini yapan askerlerin seçimde oy kullanabilmesi için kayıt yaptırdığı öne sürüldü.
Şırnak merkez, Uludere, Beytüşşebap ve buralara bağlı köylerde etkili bir şekilde kayıt yaptıran askerlere muhtarların çoğu yardım ederken, yardım etmeyen muhtarlara ise baskı yapıldığı iddia edildi. Şırnak merkez ile Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri, Hakkari’nin Çukurca ve Yüksekova ilçe ve köylerinde şu ana kadar yaklaşık 13 bin askerin kaydının yapıldığı öne sürülüyor.
YSK’ya aktarıldı
Son olarak 400 askerin kaydını yaptırmak amacıyla bir yüzbaşı tarafından kimliklerin getirildiğini kaydeden muhtarlar, kayıt yapmayan muhtar ile yüzbaşı arasında tartışma yaşandığını iddia ettiler. Askerlerin kaydı için ikametgah bildirimi yapması gerektiğini belirten muhtara, sorumlu askerin ikametgahı karakol olarak göstermek istendiği kaydedildi. Bunun üzerine askerle laf dalaşı yaşandığını kaydeden muhtarlar, kayıt yapılmaması üzerine muhtarın asker tarafından tehdit edildiğini iddia etti.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hakimine olayın aktarıldığını belirten muhtarlar, hakimin kayıtları uygun görmesi halinde bu durumun meşrulaşacağını ve seçimlerde askerlerin belirleyici etkisinin artırılmaya çalışılacağını kaydetti.
Suç duyurusu
DTP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Kamuran Yüksek, Kürtler üzerindeki seçim politikalarının, çeşitli yönleri ile işlenerek Kürtlerin iradelerinin Meclis’te temsil edilmemesini isteyen güçlerin böylesi bir çalışma içinde olduğunu belirtti. Yüksek, konu hakkında Şırnak ve Hakkari il yönetimlerinin bilgilerinin bulunduğunu ve gerekli araştırmanın yapılmasının ardından bu kişi ve muhtarlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Seçmen listelerinin inmesinin ardından itiraz etme haklarının bulunduğunu kaydeden Yüksek, “Yasalar askerlerin oy kullanamayacağını belirtiyor. Subay ve memur statüsünde olan askerler ancak oy kullanabilir. Şırnak ve Hakkari’nin yüzde 30’u asker nüfusundan oluşuyor. Dışarıdan gelen askerleri seçimlerde oy kullanmak için getirmek, Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğün bir göstergesidir” dedi. (Şırnak/DİHA)
Kerem Çelik
ÖNCEKİ HABER

Edip Başer görevden alındı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa