22 Mayıs 2007 00:00

Mahmur Kampı sakinleri geri dönmek istiyor

Mahmur Mülteci Kampı’nı ziyaret eden Göç Platformu, kampta yaptığı araştırma ve incelemeler sonucunca oluşturduğu raporu açıkladı.

Paylaş

Mahmur Mülteci Kampı’nı ziyaret eden Göç Platformu, kampta yaptığı araştırma ve incelemeler sonucunca oluşturduğu raporu açıkladı. GÖÇ-DER Diyarbakır, İstanbul, Van, Batman ve Akdeniz şubeleri oluşturdukları platformla Irak’ın Musul ilçesine bağlı Mahmur’da bulunan Kürt mültecilerden oluşan kampı ziyaret ettiler. Kampta yapılan incelemeler ve araştırmalarla ilgili hazırlanan raporu dün GÖÇ-DER İstanbul Şubesi’nde açıklayan GÖÇ-DER İstanbul Şube Başkanı Şefika Gürbüz, Batman Şube Başkanı Hüseyin Çelik ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Yüksel Burdakal, kampta bulunun mültecilerin geri dönmek istediklerini, ancak mültecilerini geri dönebilmesi için Kürt sorununun barışçı ve demokratik bir yolla kalıcı olarak çözülmesi gerektiğini vurguladılar.
Kampa ziyaretlerine ilişkin bilgi veren GÖÇ-DER İstanbul Şube Başkanı Şefika Gürbüz, göç platformu olarak kamptaki sorunları tespit etmek için ziyarette bulunduklarını ve ziyaret esnasında mültecilerin yanı sıra BM tarafından görevlendirilen doktorlar ve çeşitli yetkililerle görüşüp bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade etti.
Batman Şube Başkanı Hüseyin Çelik ise kampta bulunanların geri dönmek istediklerini bunun sağlanabilmesi için operasyonların sona ermesinin ve Kürt sorununun demokratik yoldan çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Mülteci olmak istemiyorlar
Açıklamanın ardından basına dağıtılan raporda ise, kamp yaşamına ve sorunlarına ilişkin bilgilere yer verilirken, sorunun çözümü için çeşitli önerilerde bulunuldu. Kampta eğitim ve sağlık başta olmak üzere sosyal hayatta sıkıntılar yaşandığına dikkat çekilen raporda, Kürtçe yapılan eğitim için yeterli Kürtçe materyal bulunmadığına ve bulunan materyallerin çoğaltılmasında da ciddi sıkıntılar yaşandığı belirtildi. Özellikle çocukların sağlık sıkıntısı çektiğini ifade edilen raporda, kampta yeterli doktor ve ekipmanın bulunmadığının saptandığı belirtildi. Raporda ayrıca kampta içme suyu konusunda önemli sıkıntılar yaşandığı kaydedildi.
Raporun kanaat ve sonuç bölümünde ise kamp sakinlerinin mülteci olarak yaşamak istemediklerine vurgu yapılarak, operasyonların durdurulması, korucuların dağıtılması, güvenli bir dönüş ve yaşamın sağlanması, Kürt sorununun demokratik ve barışçı yoldan çözülmesi halinde geri dönüşlerin olacağına dikkat çekildi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Mücadele etmezsek geleceğimiz karanlık!

SONRAKİ HABER

Trabzonspor: GS Store'a yönelik şiddet olayını tasvip etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa